Rekordowe saldo handlu produktami rolno-spożywczymi w 2015 r.

W 2015 r. dodatnie saldo polskiego handlu zagranicznego artykułami rolno-spożywczymi osiągnęło rekordowo wysoki poziom 7,7 mld EUR, większy o 14% niż w 2014 r.

Rekordowe saldo handlu produktami rolno-spożywczymi w 2015 r.

Polski handel żywnością w 2015 r.


Jak podaje Agencja Rynku Rolnego, największe dodatnie saldo w 2015 r. otrzymano w polskim handlu zagranicznym mięsem drobiowym - 1,58 mld EUR i czerwonym - 1,56 mld EUR, tytoniem i wyrobami tytoniowymi - 1,49 mld EUR oraz przetworami zbożowo-mącznymi - 1,06 mld EUR. Znaczną nadwyżkę otrzymano również w przypadku wyrobów cukierniczych, ziarna zbóż, warzyw w sumie z przetworami oraz produktów mleczarskich.
 
W odniesieniu do produktów mleczarskich dodatnie saldo obrotów uległo jednak sporemu spadkowi w porównaniu z 2014 r. z 1,14 mld EUR do 873 mln EUR. Dodatnie saldo zaobserwowano też w handlu zagranicznym sokami owocowymi i warzywnymi, produktami paszowymi, nasionami roślin oleistych, piwem, cukrem, tłuszczami zwierzęcymi oraz melasą.
 
W 2015 r. największy deficyt wystąpił w polskim handlu zagranicznym makuchami, owocami i przetworami, żywcem, kawą, herbatą i kakao oraz winem. Mniejszy deficyt zaobserwowano w handlu tłuszczami roślinnymi, wyrobami spirytusowymi, rybami, ryżem, ziemniakami i ich przetworami oraz skrobią.


Tagi:
źródło: