| Autor: redakcja6

Wzrost skupu mleka w Unii Europejskiej

Według Banku BGŻ, dobre warunki pogodowe w Unii Europejskiej i wysoka dochodowość produkcji przekładają się na silny wzrost skupu mleka w regionach należących do głównych eksporterów przetworów mleczarskich.

Wzrost skupu mleka w Unii Europejskiej
Na wzrost skupu mleka w krajach Wspólnoty ma wpływ także koniec systemu kwotowego, co dodatkowo pobudza działalność inwestycyjną gospodarzy nastawioną na rozwój gospodarstw. W związku z tym w marcu bieżącego roku dostawy surowca do mleczarni w państwach członkowskich były o 6,5% wyższe w relacji rocznej. Natomiast w okresie pierwszych trzech miesięcy tego roku ukształtowały się one na poziomie 35494,9 tys. ton, co oznacza o 5,8% więcej wobec analogicznego okresu roku poprzedniego. Warto zauważyć, iż skup mleka najbardziej wzrósł w Wielkiej Brytanii – o 12% r/r, a także we Francji – o blisko 8% r/r i w Polsce – o ponad 7% r/r.
 
Zdaniem ekspertów, rosnący skup mleka wpłynie na wzrost produkcji większości przetworów mleczarskich w krajach Unii, zwłaszcza tych, które są przeznaczone na eksport. W pierwszym kwartale bieżącego roku unijna produkcja odtłuszczonego mleka w proszku była wyższa o 14,5% niż w tym samym czasie 2013 roku i wyniosła 300,7 tys. ton. Natomiast wytwórstwo pełnego mleka w proszku ukształtowało się na poziomie o 8% wyższym i wyniosła 144,0 tys. ton. Jednocześnie zakłady mleczarskie wyprodukowały o ponad 2% więcej serów niż przed rokiem, czyli łącznie 2126,0 tys. ton oraz o blisko 2% więcej masła – łącznie 492,6 tys. ton. Spadek odnotowano jedynie w obrębie mleka fermentowanego, w tym jogurtów.
 
Dzięki zwiększeniu produkcji i zapotrzebowania ze strony krajów rozwijających się, w bieżącym roku Unia Europejska dość mocno zwiększyła eksport przetworów mleczarskich na rynki państw trzecich. Najbardziej wzrosła sprzedaż zagraniczna OMP, która w pierwszym kwartale wzrosła aż o 57% i wyniosła 145,5 tys. ton. Spowodowało to było głównie wzmożonymi zakupami ze strony Chin, które w pierwszych trzech miesiącach zaimportowały o 20% więcej mleka odtłuszczonego, czyli łącznie 90,1 tys. ton.
 
Podstawowym odbiorcą unijnego mleka pozostaje Algieria, która w ubiegłym roku zmniejszyła dostawy, ale już na początku bieżącego roku zakupy ze strony tego państwa wzrosły o 41% do 33,5 tys. ton.
 
W analizowanym okresie kraje Wspólnoty zwiększyły także eksport mleka pełnego w proszku – o 28% w ciągu roku do 102,1 tys. ton. Podobnie jak w przypadku OMP, także tu głównym rynkiem zbytu była Algieria, do której wysyłki wzrosły ponad 4-krotnie w relacji rocznej do 20,3 tys. ton.
 
Jak podaje Bank BGŻ, nieco niższa dynamika dotyczyła masła. Łącznie w I kwartale bieżącego roku Wspólnota wyeksportowała 31,4 tys. ton tego artykułu, z czego 36% dostarczono na rynek rosyjski.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!