| Autor: redakcja1

Dalsze spadki cen OMP w listopadzie

Po sześciu miesiącach 2016 roku nastąpiły pierwsze wzrosty cen OMP w UE. Trend ten z nasileniem dynamiki obserwowany był jeszcze w październiku, a listopad przyniósł zniżki na unijnym rynku tego przetworu mlecznego.

Dalsze spadki cen OMP w listopadzie

Ceny OMP

W dniu 6 listopada 2016 roku średnia ważona cena OMP w UE osiągnęła poziom 1,99 EUR/kg, była zatem o 1,45% wyższa niż przed miesiącem, ale pozostając przy tym na pułapie o 13,5% wyższym niż w analogicznym czasie 2015 r. W analizowanym okresie wciąż zwyżkowały natomiast ceny OMP na rynku polskim gdzie osiągnęły pułap 1,83 EUR/kg, czyli wyższy o 2,2% niż przed miesiącem i o 4,6% niż przed rokiem. W ujęciu PLN w skali rocznej odnotowano natomiast wzrost z 7,42 PLN/kg do 7,88 PLN/kg.
 
Wyższe niż w Polsce i średnio w UE ceny OMP zaobserwowano na rynku głównego unijnego producenta, jakim są Niemcy. W pierwszej dekadzie listopada 2016 r. u naszego zachodniego sąsiada utrzymywały się one na poziomie 2,05 EUR/kg, tj. był to 3,1% spadek w skali miesięcznej. W przypadku drugiego unijnego potentata, jakim jest Holandia, odnotowano nieco niższą cenę OMP niż w Niemczech - 1,98 EUR/kg, co było o 2,5% mniejszą stawką niż przed miesiącem. Obserwowane zniżki cen OMP związane są z ograniczonym popytem z Chin i przedłużonym rosyjskim embargiem. Ponadto wiąż niekorzystnie dla cen przetworów mlecznych w UE działają doniesienia o znacznych zwyżkach dostaw mleka w głównych krajach produkcyjnych.
 

Według FAMMU/FAPA, dnia 6 listopada 2016 roku ceny OMP w UE kształtowały się średnio o 17,4% powyżej progu interwencyjnego, osiągając przy tym pułap o 4,9% niższy niż ceny OMP eksportowanego z państw Oceanii, tj. Nowej Zelandii i Australii do portów Europy Płn. (baza fob), które są uznawane za ceny światowe. Na rynku amerykańskim, u jednego z głównych konkurentów UE, zniżkujące w ostatnich tygodniach ceny OMP znajdują się obecnie na poziomie o 16% niższym niż średnia we Wspólnocie, tym samym wynosząc w pierwszej dekadzie listopada w przeliczeniu 1,67 EUR/kg.

Na rynkach UE w listopadzie nastąpiły zwyżki średnich ważonych cen pełnotłustego mleka w proszku (PMP). W dniu 6 listopada tego roku średnie ważone ceny PMP w UE osiągnęły poziom 2,77 EUR/kg. Stawki te były większe o 18% od cen z analogicznego okresu 2015 r. i o 2,5% niż przed miesiącem. W Niemczech notowania PMP osiągnęły poziom 2,93 EUR/kg, czyli o 6,1% wyższy niż przed miesiącem, w Holandii nastąpił natomiast niespełna 0,5% spadek do 2,69 EUR/kg. W Polsce w analizowanym okresie ceny PMP wzrosły w skali miesięcznej o 9% do 2,49 EUR/kg.


Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!