| Autor: redakcja1

Ceny żywności na świecie. Przetwory mleczne dalej drożeją

W minionym miesiącu indeks cen żywności FAO osiągnął wartość 170,9 punktu, wzrastając w skali miesięcznej drugi raz z rzędu po lipcowej zniżce przerywającej notowany od lutego 2016 r. trend zwyżkowy.

Ceny żywności na świecie. Przetwory mleczne dalej drożeją
Indeks cen żywności

Indeks ten był o 10,04% większy niż w porównywalnym okresie 2015 roku, kiedy to znajdował się w granicy 155,3 punktów i o 2,93% niż w sierpniu 2016 r. Wzrost do wartości najwyższej od marca 2015 roku nastąpił w wyniku zwiększenia się notowań wszystkich grup produktowych objętych indeksem, za wyjątkiem cen zbóż, które malały i cen mięs, które były stabilne. We wrześniu najbardziej dynamicznie wzrosły ceny przetworów mlecznych i cukru. Średnia wartość indeksu cen żywności FAO za pierwsze trzy kwartały 2016 r. to 158,07 punktu, jest ona o 5,23% mniejsza niż w tym samym okresie 2015 roku.

Indeks cen przetworów mlecznych

Jak podaje FAMMU/FAPA, indeks cen przetworów mlecznych FAO we wrześniu 2016 r. był wyższy o 13,84% w odniesieniu do jego poziomu z sierpnia 2016 r. i wynosił 176 punktów, co jest już piątą zwyżką po ponad półrocznej serii obniżek. Warto zaznaczyć, że jest to najbardziej dynamiczny wzrost w ujęciu miesiąca od listopada 2009 roku, kiedy to indeks cen przetworów mlecznych w obrębie miesiąca zwyżkował o 28,9%. Powodem wzrostu są zwiększające się ceny wszystkich artykułów mleczarskich objętych indeksem, a przede wszystkim cen masła w związku z szybko malejącymi zapasami i rosnącym popytem wewnątrzwspólnotowym.
 
Indeks cen przetworów mlecznych zwyżkuje od maja 2016 r. We wrześniu był już o 38% większy niż w kwietniu. Notowana sytuacja napędzana jest troskami odnośnie perspektyw produkcyjnych w Oceanii w zaczynającym się sezonie 2016/2017 oraz spowolnieniem produkcji w krajach Unii Europejskiej m.in. w wyniku działań UE promujących jej ograniczanie. Doprowadziło to do spadku dostaw wysyłkowych poniżej przewidywanych wcześniej wielkości.
 
W dalszym ciągu nieco stabilniej niż ceny masła zachowywały się ceny odtłuszczonego mleka w proszku, co jest efektem obfitych zapasów interwencyjnych w UE, które są postrzegane jako źródło przyszłych dostaw. Wartość indeksu cen przetworów mlecznych była w dziewiątym miesiącu 2016 roku w granicy o 23,7% wyższej niż w porównywalnym okresie 2015 r. Wartość indeksu cen przetworów mlecznych FAO za dziewięć pierwszych miesięcy 2016 r. wyniosła 142,61 punktu i była o 12,55% niższa niż w tym samym okresie 2015 roku.

Indeks cen cukru

6,7% zwyżka cen cukru do najwyższej wartości od lipca 2012 roku odzwierciedla głównie niekorzystne warunki pogodowe w głównym regionie produkcji - Południowej Brazylii będącej największym producentem i eksporterem cukru na świecie. Wzrosty notowań wspierane są tez przez doniesienia o mniejszej niż się spodziewano produkcji w Indiach - drugiego światowy producent cukru i ograniczone dostawy w Tajlandii i Chinach.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!