| Autor: redakcja1

Indeks cen żywność. Ceny przetworów mlecznych dalej spadają

W minionym miesiącu indeks cen żywności FAO osiągnął wartość 164,6 punktu i znajdywał się na najmniejszym poziomie od września 2009 roku. Jak zauważa FAMMU/FAPA indeks ten był o niemal 19,4% mniejszy niż w analogicznym okresie 2014 roku, kiedy to plasował się w granicy 204,2 punktu i o 1,04% niższy niż w czerwcu 2015 r. Jest to już szesnasta zniżka z rzędu w ujęciu miesięcznym, a ostatnio tak długa tendencja spadkowa odnotowana była pod koniec lat ‘90.

Indeks cen żywność. Ceny przetworów mlecznych dalej spadają

Ceny przetworów mlecznych

Obniżka indeksu związana jest głównie z dużą dostępnością światową większości towarów, które obejmuje. W zeszłym miesiącu szczególnie dynamicznie zmalały ceny mleka i przetworów mlecznych oraz ceny olejów roślinnych. Łagodne wzrosty, które odnotowano w odniesieniu do cen cukru i zbóż nie zrekompensowały tych spadków. Ceny mięs uległy nieznacznym zmianom.

 

Indeks cen przetworów mlecznych FAO w lipcu osiągnął wynik o 7,15% mniejszy w porównaniu do jego poziomu z czerwca i wynosił 149,1 punktu, co jest czwartym spadkiem z rzędu po marcowej zwyżce. Najbardziej dynamicznie obniżyły się ceny mleka w proszku, pełnotłustego i odtłuszczonego, niższe były także ceny masła i serów.

 

Spadkowy trend jest odzwierciedleniem wysokiej sezonowej produkcji w północnej Europie, w tym początku nowego sezonu mleczarskiego w unii Europejskiej, który jest pierwszym od 1984 roku bez kwot mlecznych. Taka sytuacja wpływa na oczekiwania obfitych dostaw eksportowych. Poza tym zniżki napędzają dodatkowo niepewność odnośnie popytu z Chin, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej na artykuły mleczarskie oraz trwające embargo na import wyrobów mlecznych do Rosji m.in. z UE i USA.

 

Na zniżki cen nadal wpływ wywierają również duże zapasy przetworów mlecznych w Nowej Zelandii. Wartość indeksu cen przetworów mlecznych była w siódmym miesiącu 2015 roku na poziomie o 34,1% mniejszym niż w analogicznym okresie 2014 r. Średnia wartość indeksu cen przetworów mlecznych FAO za pierwsze 7 miesięcy 2015 r. osiągnęła 169,99 punktu i była o 32,56% mniejsza niż w tym samym okresie 2014 roku. 2,5% wzrost cen cukru, jest wynikiem doniesień o niekorzystnych warunkach zbiorów trzciny cukrowej w Brazylii, która jest największym globalnym producentem i dostawcą cukru. Poza tym spora część trzciny cukrowej w Brazylii przekierowywana jest do produkcji bioetanolu zamiast cukru.

Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!