Indeks cen żywność. Ceny przetworów mlecznych dalej spadają

W minionym miesiącu indeks cen żywności FAO osiągnął wartość 164,6 punktu i znajdywał się na najmniejszym poziomie od września 2009 roku. Jak zauważa FAMMU/FAPA indeks ten był o niemal 19,4% mniejszy niż w analogicznym okresie 2014 roku, kiedy to plasował się w granicy 204,2 punktu i o 1,04% niższy niż w czerwcu 2015 r. Jest to już szesnasta zniżka z rzędu w ujęciu miesięcznym, a ostatnio tak długa tendencja spadkowa odnotowana była pod koniec lat ‘90.

Indeks cen żywność. Ceny przetworów mlecznych dalej spadają

Ceny olejów o 5,5% w dół

5,5% spadek cen olejów roślinnych nastąpił w wyniku obniżki cen oleju palmowego i sojowego. Globalne ceny oleju palmowego zmniejszyły się w związku z rosnącą produkcją w Azji południowo-wschodniej oraz spowolnieniem zamówień eksportowych z Malezji. Zniżka cen oleju sojowego napędzały dodatkowo większe dostępności wywozowe w Ameryce Północnej i korzystne perspektywy dla rozwoju podaży w sezonie 2015/2016.

Wzrosły ceny zbóż

2% wzrost indeksu cen zbóż, tj. drugi z rzędu po obniżkach notowanych od grudnia 2014 r. związany był przede wszystkim ze zwyżkami cen pszenicy i kukurydzy, podczas gdy ceny ryżu nieznacznie zmalały. Na większą cenę pszenicy i zbóż gruboziarnistych wpłynęła głównie niesprzyjająca pogoda w Ameryce Północnej Europie w pierwszej połowie lipca.

Stabilizacja cen mięsa

Druga część siódmego miesiąca przyniosła poprawę pogody i lekkie spadki cen. Za stabilizację indeksu cen mięs odpowiedzialne były przede wszystkim wzrosty cen wołowiny, które zrekompensowały zniżki cen wieprzowiny i mięsa owczego, podczas gdy ceny drobiu były stabilne. Szczególnie dynamicznie wzrastały ceny wołowiny z Australii, która w coraz większej ilości jest wysyłana m.in. do USA, Korei Południowej i Japonii. Natomiast za spadki cen wieprzowiny odpowiedzialne było m.in. ograniczone spożycie w niektórych państwach UE.

Indeks cen żywności FAO

Indeks cen żywności FAO jest miarą miesięcznych zmian międzynarodowych cen koszyka towarów spożywczych. To średnia indeksów cen mięs, nabiału, zbóż, olejów roślinnych oraz cukru, ważona według ich udziału w eksporcie w latach 2002-2004. Indeks cen przetworów mlecznych obliczany jest na podstawie cen masła, OMP, PMP oraz serów. Ostatnie zmiany jakie miały miejsce w technologii obliczania tego indeksu wykluczyły z niego ceny kazeiny z powodu braku wiarygodnych danych. Został rozszerzony natomiast zasięg geograficzny indeksu – przez dodanie nowych notowań cen masła, OMP i PMP.



Tagi:
źródło: