Ceny detaliczne nabiału rosły wolniej niż żywności ogółem

Wg danych Eurostat (metodologia HICP) w lutym 2017 r. przeciętne ceny detaliczne mleka, serów i jaj w UE-28, w relacji do lutego 2016 r. były nieznacznie, bo o 0,5% wyższe, podczas gdy ceny żywności ogółem w tym okresie zwiększyły się o 2,7%.

Ceny detaliczne nabiału rosły wolniej niż żywności ogółem
To dość zaskakujące dane, gdyż np. ceny zbytu serów w UE były znacząco wyższe niż przed rokiem - Cheddar o 20%, Edam o 41%, a Goudy o 35%, Emmental o 6%. Co ciekawe, ceny detaliczne serów i twarogów w Holandii w lutym br. były o 3,4% niższe (r/r).
 
Chociaż ceny nabiału na poziomie UE w relacji rocznej zmieniły się nieznacznie, to poszczególne kraje charakteryzowało duże zróżnicowanie w dynamicie zmian cen tych produktów. Według Pawła Wyrzykowskiego, eksperta rynków rolnych BGŻ BNP Paribas, najbardziej produkty mleczarskie podrożały na Łotwie (o 11,4% r/r), w Estonii (o 7,4%), na Litwie (o 7,3%) oraz w Czechach (o 6,4%). Z koli najgłębsze spadki obserwowano w Finlandii (o 2,5%) Irlandii i Gracji (po 2,2%) oraz Hiszpanii i Francji (po 1,6%). W Polsce nabiał podrożał bardziej niż w UE – o 3,5% (r/r).


Tagi:
źródło: