Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Wzrost indeksu cen żywności

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Jak wynika z danych FAO, podstawowy indeks cen żywności we wrześniu br. kolejny raz zyskał na...

Jak wynika z danych FAO, podstawowy indeks cen żywności we wrześniu br. kolejny raz zyskał na wartości wobec sierpnia br. o 2,9% ze 166 do 170,9 punktów, co oznacza poziom 10% większy względem września 2015 roku. Poziom indeksu był najwyższy od 18 miesięcy tj. marca poprzedniego roku.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Ceny żywności na świecie

Podwyższyły się ceny prawie wszystkich towarów wchodzących w skład indeksu, z wyjątkiem zbóż, które były o 1,9% tańsze niż w sierpniu. Najbardziej podrożały ponownie artykuły mleczarskie o 13,8% oraz cukier o 6,7%, a w mniejszym stopniu także oleje roślinne o 1,7% i mięso o 0,2%. Ceny żywności rosną systematycznie od początku tego roku, jedynie w lipcu miał miejsce nieznaczny spadek.
 
Zdaniem FAMMU/FAPA, wartość indeksu cen olejów dla września wyniosła 172 punkty, czyli o 1,7% więcej w odniesieniu do sierpnia br. względem 134,2 pkt. we wrześniu 2015 roku. W związku z tym, po trzech miesiącach obniżki tego indeksu drugi miesiąc z rzędu jego wartość wzrosła, w wyniku umocnienia cen oleju palmowego, sojowego oraz rzepakowego. Olej palmowy zdrożał na skutek mniejszej niż się spodziewano produkcji oraz niskich jego zapasów u producentów i krajów importerów. Olej sojowy zdrożał pod wpływem nie wystarczającej podaży wysyłkowej, z kolei rzepakowy na skutek przewidywań obniżki produkcji rzepaku, który ma miejsce już trzeci rok z rzędu.
 
Ceny mięsa były we wrześniu jeszcze o 2,4% mniejsze niż przed rokiem. Od stycznia br., gdy indeks cen mięsa był najmniejszy od 5 lat, notowania zwiększyły się o 12,6%. Największa zwyżka cen wystąpił, jak do tej pory, w przypadku wieprzowiny, a następnie mięsa owczego i drobiu. Wołowina podrożała tylko minimalnie. Na umocnienie się notowań wieprzowiny i drobiu wpływ ma wzmożony popyt na świecie, szczególnie w Azji, a ceny mięsa owczego rosną z powodu ograniczonej podaży z Oceanii. Jednocześnie odbudowa produkcji wołowiny w USA spowodowała spadek popytu importowego, co poskutkowało minimalnym wzrostem cen na rynku globalnym.
 
Ceny zbóż zmalały już trzeci miesiąc z rzędu i są aktualnie prawie o 9% mniejsze niż przed rokiem, przede wszystkim dzięki obfitej światowej podaży, szczególnie eksportowej. Rekordowe w tym roku zbiory pszenicy i większe od przeciętnych zbiory zbóż paszowych, zwłaszcza kukurydzy, mają wpływ na obniżkę cen w eksporcie.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +9 pkt. razem głosów: 9

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Spadek eksportu mięsa indyczego z Polski
 • Spadek eksportu mięsa indyczego z Polski

  Z szacunków Banku BGŻ BNP Paribas wynika, że kontyngent eksportu mięsa i podrobów drobiowych łącznie w 2017 r. wzrósł o 10%, jednak w przypadku mięsa indyczego, które jest częścią...
 • play IV Kongres Rolnictwa RP
 • IV Kongres Rolnictwa RP

  Podczas IV Kongresu Rolnictwa RP w głównej mierze skupiono się na Afrykańskim Pomorze Świń (ASF), gospodarce łowieckiej, zagrażających czynnikach i problemach z jakimi boryka się branża...
 • Ubój na użytek własny − będą nowe zasady
 • Ubój na użytek własny − będą nowe zasady

  W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi trwają prace nad uproszczeniem zasad dotyczących uboju na użytek własny.
 • Sytuacja na rynkach rolnych i debata o przyszłości WPR
 • Sytuacja na rynkach rolnych i debata o przyszłości WPR

  Minister Krzysztof Jurgiel uczestniczył w posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa UE, które odbywało się pod przewodnictwem Bułgarii.
 • Unijny handel drobiem
 • Unijny handel drobiem

  Jak wynika z danych USDA Unia Europejska jest czwartym na świecie, po Stanach Zjednoczonych, Brazylii i Chinach producentem mięsa drobiowego. Jak wynika z prognoz Komisji Europejskiej w 2018 r. unijna...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl