| Autor: redakcja1

Wzrost indeksu cen żywności

Jak wynika z danych FAO, podstawowy indeks cen żywności we wrześniu br. kolejny raz zyskał na wartości wobec sierpnia br. o 2,9% ze 166 do 170,9 punktów, co oznacza poziom 10% większy względem września 2015 roku. Poziom indeksu był najwyższy od 18 miesięcy tj. marca poprzedniego roku.

Wzrost indeksu cen żywności

Ceny żywności na świecie

Podwyższyły się ceny prawie wszystkich towarów wchodzących w skład indeksu, z wyjątkiem zbóż, które były o 1,9% tańsze niż w sierpniu. Najbardziej podrożały ponownie artykuły mleczarskie o 13,8% oraz cukier o 6,7%, a w mniejszym stopniu także oleje roślinne o 1,7% i mięso o 0,2%. Ceny żywności rosną systematycznie od początku tego roku, jedynie w lipcu miał miejsce nieznaczny spadek.
 
Zdaniem FAMMU/FAPA, wartość indeksu cen olejów dla września wyniosła 172 punkty, czyli o 1,7% więcej w odniesieniu do sierpnia br. względem 134,2 pkt. we wrześniu 2015 roku. W związku z tym, po trzech miesiącach obniżki tego indeksu drugi miesiąc z rzędu jego wartość wzrosła, w wyniku umocnienia cen oleju palmowego, sojowego oraz rzepakowego. Olej palmowy zdrożał na skutek mniejszej niż się spodziewano produkcji oraz niskich jego zapasów u producentów i krajów importerów. Olej sojowy zdrożał pod wpływem nie wystarczającej podaży wysyłkowej, z kolei rzepakowy na skutek przewidywań obniżki produkcji rzepaku, który ma miejsce już trzeci rok z rzędu.
 
Ceny mięsa były we wrześniu jeszcze o 2,4% mniejsze niż przed rokiem. Od stycznia br., gdy indeks cen mięsa był najmniejszy od 5 lat, notowania zwiększyły się o 12,6%. Największa zwyżka cen wystąpił, jak do tej pory, w przypadku wieprzowiny, a następnie mięsa owczego i drobiu. Wołowina podrożała tylko minimalnie. Na umocnienie się notowań wieprzowiny i drobiu wpływ ma wzmożony popyt na świecie, szczególnie w Azji, a ceny mięsa owczego rosną z powodu ograniczonej podaży z Oceanii. Jednocześnie odbudowa produkcji wołowiny w USA spowodowała spadek popytu importowego, co poskutkowało minimalnym wzrostem cen na rynku globalnym.
 
Ceny zbóż zmalały już trzeci miesiąc z rzędu i są aktualnie prawie o 9% mniejsze niż przed rokiem, przede wszystkim dzięki obfitej światowej podaży, szczególnie eksportowej. Rekordowe w tym roku zbiory pszenicy i większe od przeciętnych zbiory zbóż paszowych, zwłaszcza kukurydzy, mają wpływ na obniżkę cen w eksporcie.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!