Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Analiza rynku roślin oleistych (Q1 2014 r.)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Od początku sezonu 2013/2014 ceny rzepaku kształtują się na poziomie znacznie niższym niż w...

Od początku sezonu 2013/2014 ceny rzepaku kształtują się na poziomie znacznie niższym niż w sezonie poprzednim, czemu sprzyja m.in. poprawa relacji podażowo-popytowych na światowym, europejskim i krajowym rynku tego surowca. Od kilku miesięcy jednak ceny rzepaku wykazują wyraźne tendencje wzrostowe - podaje Bank BGŻ.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Jak wynika z danych opublikowanych przez MRiRW, w Polsce w kwietniu br. średnia cena netto płacona dostawcom przez przedsiębiorstwa skupujące rzepak wyniosła 1760 zł/t i była o 10% większa w odniesieniu do marca oraz o 13% w porównaniu z lutym, a w stosunku do III kwartału 2013 r., gdy do skupu trafiło 60% zbiorów, była wyższa o 15%.
 
Wzrostowe tendencje cen obserwowane są również w przypadku śruty rzepakowej. Według MRiRW, przeciętna cena śruty w zakładach tłuszczowych w kwietniu 2014 roku wyniosła 1087 zł/t i była wyższa o 5% niż w marcu i o 10% niż w lutym.
 
W odniesieniu do oleju rzepakowego, w przeciwieństwie do rzepaku i śruty, ceny w ostatnich miesiącach pozostawały stosunkowo stabilne. Średnia cena sprzedaży netto oleju w zakładach tłuszczowych w kwietniu br. wyniosła 3302 zł/t. Produkt ten był tańszy o 1% w marcu i o 0,5% niż w lutym.
 
Na kształtowanie się cen rzepaku w kraju spory wpływ ma m.in. sytuacja na europejskim i globalnym rynku oleistych, w tym soi, popyt ze strony inwestorów na rynkach terminowych, ceny ropy naftowej oraz kurs walutowy.
 
Jeżeli rozchodzi się o soję, która dominuje w globalnej produkcji oleistych, to pomimo znacznych ilości tego surowca z Ameryki Południowej, jakie w ostatnim czasie trafiły na rynek światowy oraz oczekiwań co do rekordowo wysokiego areału jej zasiewów pod przyszłe zbiory w Stanach Zjednoczonych, jej ceny nadal są na wysokim poziomie. Związane jest to m.in. z mocno uszczuplonymi aktualnie zapasami soi w Stanach Zjednoczonych, będących największym producentem tego surowca na świecie.

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Zawirowania na rynku soi
 • Zawirowania na rynku soi

  Chiny podały informację o zamiarze nałożenia 25-proc. ceł na szereg amerykańskich produktów, w tym na soję. Gdyby zostały one wprowadzone, miałoby to bardzo duże przełożenie na światowy...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl