| Autor: redakcja1

Analiza rynku roślin oleistych (Q1 2014 r.)

Od początku sezonu 2013/2014 ceny rzepaku kształtują się na poziomie znacznie niższym niż w sezonie poprzednim, czemu sprzyja m.in. poprawa relacji podażowo-popytowych na światowym, europejskim i krajowym rynku tego surowca. Od kilku miesięcy jednak ceny rzepaku wykazują wyraźne tendencje wzrostowe - podaje Bank BGŻ.

Analiza rynku roślin oleistych (Q1 2014 r.)
Jak wynika z danych opublikowanych przez MRiRW, w Polsce w kwietniu br. średnia cena netto płacona dostawcom przez przedsiębiorstwa skupujące rzepak wyniosła 1760 zł/t i była o 10% większa w odniesieniu do marca oraz o 13% w porównaniu z lutym, a w stosunku do III kwartału 2013 r., gdy do skupu trafiło 60% zbiorów, była wyższa o 15%.
 
Wzrostowe tendencje cen obserwowane są również w przypadku śruty rzepakowej. Według MRiRW, przeciętna cena śruty w zakładach tłuszczowych w kwietniu 2014 roku wyniosła 1087 zł/t i była wyższa o 5% niż w marcu i o 10% niż w lutym.
 
W odniesieniu do oleju rzepakowego, w przeciwieństwie do rzepaku i śruty, ceny w ostatnich miesiącach pozostawały stosunkowo stabilne. Średnia cena sprzedaży netto oleju w zakładach tłuszczowych w kwietniu br. wyniosła 3302 zł/t. Produkt ten był tańszy o 1% w marcu i o 0,5% niż w lutym.
 
Na kształtowanie się cen rzepaku w kraju spory wpływ ma m.in. sytuacja na europejskim i globalnym rynku oleistych, w tym soi, popyt ze strony inwestorów na rynkach terminowych, ceny ropy naftowej oraz kurs walutowy.
 
Jeżeli rozchodzi się o soję, która dominuje w globalnej produkcji oleistych, to pomimo znacznych ilości tego surowca z Ameryki Południowej, jakie w ostatnim czasie trafiły na rynek światowy oraz oczekiwań co do rekordowo wysokiego areału jej zasiewów pod przyszłe zbiory w Stanach Zjednoczonych, jej ceny nadal są na wysokim poziomie. Związane jest to m.in. z mocno uszczuplonymi aktualnie zapasami soi w Stanach Zjednoczonych, będących największym producentem tego surowca na świecie.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!