| Autor: redakcja1

Jak prowadzić skuteczną ochronę przed słodyszkiem rzepakowym?

Stan plantacji w kraju jest bardzo różny, przy czym na zachodzie faza rozwoju tej rośliny jest znacznie bardziej zaawansowana niż w centralnej czy wschodniej części Polski.

Jak prowadzić skuteczną ochronę przed słodyszkiem rzepakowym?

Słodyszek rzepakowy

Słodyszek rzepakowy jest najgroźniejszym agrofagiem rzepaku w szczególności na etapie pojawienia się pąków kwiatowych. Niemniej jednak ciepłe zimy zmniejszyły skalę nalotów tego szkodnika, chociaż mimo wszystko należy dokładnie obserwować plantację i na bieżąco monitorować występowanie słodyszka, gdyż w skrajnych przypadkach może on doszczętnie zniszczyć kwiatostany rzepaku.

Już w fazie zielonego pąku rozpoczynamy zwalczanie słodyszka poprzez najczęściej stosowaną substancje zwaną chloropyrifosem, którą w swoim składzie ma Pyrifos 480 EC firmy Chemirol.

- Substancja tego insektycydu charakteryzuje się potrójnym działaniem: kontaktowym, żołądkowym i gazowym. Dzięki czemu potrafi przez dłuższy okres zabezpieczyć plantację przed kolejnymi nalotami - wyjaśnia Paweł Talbierz z firmy Chemirol.

Jednakże dopiero po przekroczeniu przez słodyszka progu ekonomicznej szkodliwości wykonuje się zabieg ochronny. W fazie zwartego pąka jest to 1-2 chrząszczy na roślinie, a w fazie luźnego kwiatostanu - 3-5 chrząszczy.

W aktualnej fazie rozwoju roślin najlepszym sposobem oceny sytuacji jest wybranie sie na plantacje i bezpośrednia obserwacja poprzez sprawdzenie liczebności szkodnika w pąkach kwiatowych.

Jak zauważa Paweł Talbierz - po okresach deszczowej pogody i silnego wiatru warto mocniej rozchylić pąki kwiatowe, gdyż chrząszcze często chowając się przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi wchodzą w głąb nich.

Obejrzyj najnowszy odcinek z serii "Gospodarz w Polu", w którym mówimy o sposobach walki ze słodyszkiem rzepakowym


 Tagi:
źródło: