Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Na giełdzie rzepak minimalnie droższy mimo dobrych prognoz zbiorów (19-23.05.2014)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W obrębie tygodnia na giełdzie Matif w Paryżu sierpniowy kontrakt na rzepak zwiększył...

W obrębie tygodnia na giełdzie Matif w Paryżu sierpniowy kontrakt na rzepak zwiększył wartość o 0,7% do 361,8 Euro/t, a przez dwa tygodnie wzrósł o 4,8 Euro/t, czyli o 1,3% - informuje FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Jak wynika z najnowszych prognoz, zbiorów rzepaku w UE28 zwiększyły się do rekordowego poziomu 21,9 mln ton za sprawą sprzyjającej aury. Z kolei to wpłynęło na ograniczenie zwyżek cen kontraktów terminowych, które w największym stopniu zdominowały trendy dla soi w Chicago. W Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech producenci zwlekają ze sprzedażą rzepaku ze starych zbiorów.
Na rynku gotówkowym w Unii Europejskiej rzepak jednak potaniał, a soja wraz z śrutą sojową podrożały ulegając trendom w Chicago. Czynniki fundamentalne na globalnym rynku rzepaku mówią o ogromnych zapasach Canoli w Kanadzie wynoszących 9 mln ton, dobrych perspektywach zbiorów w Australii czy Ukrainie. Wszystko to łącznie z dobrymi szacunkami w Unii powinno skutecznie dusić jego wartość, chociaż nastroje na rynku soi mogą korygować zmiany.
 
W Winnipeg kanadyjska Canola w kontrakcie lipcowym umocniła się z 484,9 CAD/t do 491,1 CAD/t pociągnięta wzrostami cen kontraktów sojowych w Chicago oraz chłodną pogodą na preriach kanadyjskich przy wolnym tempie zasiewów pod tegoroczne zbiory.
W Chicago w obrębie tygodnia lipcowy kontrakt na soję wzrósł o 3,3% do poziomu najwyższego od lipca 2013 roku wynoszącego 558 USD/t pod wpływem silnego popytu eksportowego w USA, co skutecznie drenuje zapasy soi na tamtejszym rynku. Na światowym rynku soi dominujący wpływ mają niedobory tego ziarna za oceanem wbrew poprawie jego podaży z nowych zbiorów pochodzących z Ameryki Południowej.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl