| Autor: redakcja1

Plany podniesienia ceł antydumpingowych na biodiesel wsparły rzepak (30.09-04.10.2013)

W obrębie tygodnia na giełdzie Matif w Paryżu rzepak w kontrakcie listopadowym zwiększył wartość o 1,2% do 368,8 Euro/t, a to za sprawą wstępnych informacji Komisji o podwyższeniu antydumpingowych ceł na biodiesel z Argentyny i Indonezji – zauważa FAMMU/FAPA.

Plany podniesienia ceł antydumpingowych na biodiesel wsparły rzepak (30.09-04.10.2013)
W środę na giełdzie w Paryżu listopadowe kontrakty na rzepak zareagowały 2,2% wzrostem cen pod wpływem informacji na temat podniesienia cła antydumpingowego. Aktualnie od czerwca 2013 roku mają moc prawną cła tymczasowe, które mają być zastąpione cłami obowiązującymi przez 5 lat.
 
Niemniej jednak reprezentant Komisji Europejskiej nie podał szczegółów na temat nowych ceł. Z kolei producenci biodiesla skupieni w EBB (European Biodiesel Board) przewidują, że będzie to 215-250 Euro/t dla biodiesla z Argentyny oraz 120-180 Euro/t na biodiesel z Indonezji. To właśnie z tych krajów Unia Europejska sprowadzała 90% biodiesla.

Czytaj więcej o cenach rzepaku na Gospodarz.pl
 
Decyzja o cłach powinna zapaść na posiedzeniu Komitetu Antydumpingowego w dniach 22-24 października 2013 roku, gdzie będzie przedstawicielstwo 28 państw Unii. Oczywiście mogłyby one nie zgodzić się z propozycją Komisji, choć to mało prawdopodobne.
 
W tym czasie, w UE na rynku rzeczywistym rzepak podrożał. W Kanadzie w Winnipeg Canola w kontrakcie listopadowym w ciągu tygodnia wzrosła o 0,2% do 484,2 CAD/t, przy czym przez 2 tygodnie był spadek o 1,5%. Tym samym podąża za wzrostami cen kontraktów na rzepak w Europie. Dzieje się tak również dzięki deszczom w Kanadzie, które opóźniają rekordowe zbiory w granicach 16,6 mln ton.

Czytaj o cenach soi na Gospodarz.pl
 
W Chicago ciągu tygodnia listopadowy kontrakt na soję zmniejszył się o 2,2% do 473,3 USD/t. W trakcie tygodnia notowania spadły do poziomu najniższego od 19 miesięcy, chociaż w środę i czwartek odrabiały straty głównie na skutek informacji o deszczowej pogodzie na Środkowym Zachodzie, co opóźnia zbiory soi.
 
Niemniej jednak w środę firma analityczna Lanworth nie zmieniła poprzednich szacunków zbiorów soi w USA. Perspektywy światowej podaży soi pozostają optymistyczne, co może hamować wzrosty.

Śledź notowania oleistych na Gospodarz.pl
 


Tagi:
źródło: