| Autor: redakcja1

Rzepak taniał pod wpływem wysokich zbiorów oleistych (8-12.09.2014)

W Unii Europejskiej rzepak potaniał na skutek spadkowych nastrojów dla soi w Chicago przy utrzymujących się doskonałych szacunkach zbiorów rzepaku w Unii Europejskiej – podaje FAMMU/FAPA.

Rzepak taniał pod wpływem wysokich zbiorów oleistych (8-12.09.2014)

Ceny rzepaku

Na giełdzie Matif w Paryżu przez tydzień rzepak w kontrakcie na listopad 2014 potaniał o 2 Euro/t do 321,3 Euro/t, a więc o 0,5% w stosunku do 328,5 Euro/t, czyli mniej o 2,2% przed dwoma tygodniami. Na rynku rzeczywistym utrzymuje się presja na surowce oleiste w tym przede wszystkim na śruty, co przełożyło się na ich największy spadek.
 
Ceny rzepaku - czytaj więcej

Ceny Canoli


W Winnipeg kanadyjska Canola w obrębie tygodnia w kontrakcie listopadowym zmniejszyła się o 0,5% do 411,2 CAD/t w stosunku do 425,2 CAD/t przed dwoma tygodniami, a zatem o 3,3%. Stało się to głównie pod wpływem spadkowych nastrojów dla soi w Chicago wywołanych prognozami wyższych niż szacowano prognoz zbiorów soi. Redukcja cen kontraktów była niższa niż dla soi zwłaszcza na dalsze terminy z uwagi na obawy o wpływ przymrozków na stan upraw w niektórych rejonach.

Ceny soi
 

W Chicago w obrębie tygodnia wrześniowy kontrakt terminowy na soję stracił na wartości 0,3% do 390 USD/t, a przez 2 tygodnie - 1,1%. Z kolei na dalsze terminy odnotowano większe spadki o 2,2%. Oznacza to zniżki do wartości najniższej od około 4 lat. Stało się tak pod wpływem danych raportu USDA z 11 września 2014 roku, w których szacunki jesiennych zbiorów soi w USA okazały się nadspodziewanie wysokie, tj. na poziomie 106,5 mln ton wobec 103,9 mln ton miesiąc wcześniej.
 
Ceny oleistych - zobacz więcej
 
Poza tym USDA zwiększyło prognozy zbiorów soi w sezonie 2014/2015 w Ameryce Południowej o 4 mln ton, co wpłynęło na wzrost szacunków globalnych zbiorów soi o 6,4 mln ton. Perspektywy rekordowych zbiorów oleistych w tym soi dalej ciągną w dół wartość soi, surowców oleistych oraz ich pochodnych.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!