Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Rzepak tanieje za sprawą optymistycznych zbiorów (02-06.06.2014)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W obrębie tygodnia na giełdzie Matif w Paryżu sierpniowy kontrakt na rzepak tym razem...

W obrębie tygodnia na giełdzie Matif w Paryżu sierpniowy kontrakt na rzepak tym razem potaniał o 1,4% do 345,8 Euro/t, przy czym przez dwa tygodnie spadek wyniósł 16 Euro/t - 4,4% pod wpływem rosnącego optymizmu co do tegorocznych zbiorów – podaje FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Szacunki zbiorów rzepaku w UE28 są nadal bardzo optymistyczne. Deszcze poprawiły kondycję rzepaku u najważniejszych producentów, czyli we Francji i Niemczech. Firma analityczna Strategie Grains w ciągu miesiąca podniosła prognozy zbiorów rzepaku o 200 tys. ton do 21,8 mln ton, w tym we Francji do 5,2 mln ton wobec 4,4 mln ton rok wcześniej. Również francuscy analitycy ODA szacują je na 21,8 mln ton z potencjałem skorygowania w górę jeśli utrzyma się korzystna aura.
 
OW zakłada nawet zbiory rzepaku w granicach 21,9 mln ton. W Niemczech Toepfer pod koniec maja podniósł prognozę dla Niemiec do 5,72 mln ton w stosunku do 5,76 mln ton w 2013 roku. W Wielkiej Brytanii produkcja powinna przekroczyć ubiegłoroczne 2,1 mln ton. Na rynku gotówkowym w Unii zgodnie rzepak i soja tanieją od dwóch tygodni. Większe anomalie pogodowe w Europie i w pewnym stopniu nastroje na rynku soi mogą hamować spadki cen rzepaku. Niemniej jednak, potencjał podaży z Kanady nie jest w pełni wykorzystany.
 
W Winnipeg kanadyjska Canola w kontrakcie lipcowym straciła 1% wartości do 459,5 CAD/t na skutek osłabienia cen kontraktów sojowych w Chicago. W Kanadzie występują opóźnienia zasiewów w niektórych rejonach uprawy rzepaku, a farmerzy przetrzymują znaczną część zapasów z zeszłorocznych zbiorów. W związku z tym, podaż surowca jest ograniczona, co wspiera jego ceny.
 
W Chicago w obrębie tygodnia lipcowy kontrakt na soję potaniał o 2,6% do 536,6 USD/t, przy czym przez 2 tygodnie odnotowano spadek o 3,8%, pomimo ograniczonej podaży na rynku wewnętrznym w USA. Wydaje się, że powoli słabnie wpływ sytuacji w Stanach zjednoczonych na światowy rynek soi, jakkolwiek mogą utrzymywać wahania cen.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Targi Agritechnica 2017
 • Targi Agritechnica 2017

  W dniach od 12 do 18 listopada 2017 r. (Dni Ekskluzywne 12 i 13 listopada) w Hanowerze odbędą się międzynarodowe targi techniki rolniczej Agritechnica 2017. Organizatorem wystawy jest Niemieckie...
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl