| Autor: redakcja6

CBoT: Soja potaniała o blisko 10% w niecały miesiąc (18.06.2014)

Soja gwałtownie taniała we wtorek na giełdzie w Chicago. Kontrakt na stare zbiory (seria lipcowa) spadł wczoraj o blisko 2% i pierwszy raz od końca marca zamknęła się poniżej 14 usd/buszel.

CBoT: Soja potaniała o blisko 10% w niecały miesiąc (18.06.2014)
W tym miejscu warto nadmienić, że soja (stare zbiory) zyskiwała na wartości od początku lutego, osiągając swoje szczyty jeszcze w drugiej połowie maja. Przyczyną były obawy, że soi zabraknie do końca tego sezonu za sprawą rekordowego amerykańskiego eksportu.
 
Inwestorzy z niecierpliwością oczekują na kwartalny raport (koniec czerwca) o stanie zapasów amerykańskiej soi i zbóż. Teraz te obawy zmalały a decydujące stały się prognozy rekordowych zbiorów jesienią. W czasie krótszym niż miesiąc lipcowa soja potaniała o prawie 10%. Znaczący udział w przecenie soi na CBoT mają inwestorzy spekulacyjni masowo zamykający długie pozycje.

Śledź notowania oleistych na Gospodarz.pl

Rzepak na Matif powrócił w tym tygodniu do spadków i zniwelował większość ubiegłotygodniowej korekty wzrostowej. We wtorek sierpniowa seria potaniała o 3,5 euro (w poniedziałek -1 euro) do 346,75.  Presję na ceny rzepaku wywierać będą w najbliższych tygodniach zbliżające się w UE, zapowiadane na rekordowe, zbiory oraz duże prawdopodobieństwo utrzymywania się trendu spadkowego na soi. Już teraz najbliższa seria na rzepak wyceniana jest na Matif tylko kilka euro powyżej minimum z końca lipca 2013 roku. W 2013 roku w lipcu rzepak potaniał na Matif o 13%.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!