| Autor: redakcja1

Spadek prognoz produkcji oleistych

Szacunki produkcji surowców oleistych, tj. rzepak, soja, słonecznik, len, bawełna w Unii w sezonie 2016/2017 przewidują 4,6% spadek produkcji do 31,3 mln ton, czyli będzie to najmniej od 4 lat oraz 1,5 mln ton mniej niż rok wcześniej, ale 4,5 mln ton mniej niż w rekordowym sezonie 2014/2015.

Spadek prognoz produkcji oleistych
W bieżącym sezonie o spadku produkcji decyduje głównie 10% zniżka produkcji rzepaku do 20,1 mln ton, który ucierpiał zwłaszcza we Francji i Niemczech w wyniku deszczów. Tymczasem 6% wzrost produkcji słonecznika do 8 mln ton oznacza przyrost mniejszy niż wcześniej oczekiwano. Z kolei zbiory soi w br. mają zwiększyć się o 11% do rekordowego poziomu 2,7 mln ton.
 
Przerób surowców oleistych powinien jednak osiągnąć w bieżącym sezonie w sumie 46,8 mln ton wobec 47 mln ton sezon wcześniej, co oznacza zbliżony poziom. Redukcje poziomu tłoczenia będą miały miejsce w Niemczech, Polsce, Czechach oraz Wielkiej Brytanii, natomiast wzrost przerobu ma dotyczyć Włoch, Węgier i prawdopodobnie Hiszpanii.
 
Import surowców oleistych do UE powinien wzrosnąć o około 0,6 mln ton, a największy przyrost przywozu ma dotyczyć rzepaku z 3,5 do 3,7 mln ton pod warunkiem dostępności na rynkach międzynarodowych. Przewiduje się bowiem spadek produkcji globalnej rzepaku z 64 do 60,6 mln ton, jakkolwiek zbiory w Kanadzie są przewidywane powyżej zeszłorocznego poziomu.
 
W Australii wiosną 2017 roku szacuje się wzrost produkcji rzepaku z 2,9 mln ton do 3,6 mln ton, ale są one jeszcze dość odległe w czasie. Gdyby importu do nie udało się zrealizować, wówczas przerób może spaść poniżej zeszłorocznego poziomu i odbić się na poziomie produkcji produktów przerobu.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!