| Autor: mikolaj

Sytuacja na giełdowym rynku rzepaku (16-20.12.2013)

W przeciągu tygodnia na giełdzie Matif w Paryżu rzepak w kontrakcie na luty’2014 nieznacznie podrożał o 0,4% do 367,5 Euro/t (przez dwa tygodnie staniał o 10 Euro/t). Producenci wstrzymywali się ze sprzedażą surowca do produkcji oleju rzepakowego - podaje FAMMU/FAPA.

Sytuacja na giełdowym rynku rzepaku (16-20.12.2013)
Rynek dalej pozostawał spokojny, a przetwórcy zaopatrzeni są w surowiec do końca roku. Jakkolwiek notowania spadł poniżej 370 Euro/t, to nie musi to oznaczać spadkowego trendu, a jedynie korektę cen i dostosowanie do ograniczonego w tym momencie popytu. Dodatkowo soja wbrew obfitej podaży wspierała rzepak. Tymczasem doniesienia z państw UE ważnych producentów rzepaku mówią o spadku areału pod przyszłoroczny rzepak: we Francji o 6,8% do 1,5 mln ha, a w Niemczech o 1,5% do 1,43 mln ha. W Rotterdamie ceny rzepaku spadły wbrew zmianom na giełdzie.

Czytaj więcej o cenach rzepaku na Gospodarz.pl

W Kanadzie w Winnipeg kanadyjska Canola w kontrakcie na styczeń’2014 w ciągu  tygodnia staniała o 1,5% do 441,6 CAD/t (przez 2 tygodnie spadek o 8,2%). W zeszłym tygodniu wartość kontraktów spadła do najniższego poziomu  od  3  lat,  bowiem jej wcześniejszy poziom był przeszacowany. Ostatnie spadki powodowane  były  wpływem  wyprzedaży  kontraktów  na  skutek wzmożonej sprzedaży na rynku rzeczywistym przez gospodarzy.

Śledź notowania oleistych na Gospodarz.pl

W Chicago w ciągu tygodnia styczniowy kontrakt na soję podrożał o 0,2% do 487,6 USD/t dzięki utrzymującemu się dużemu popytowi eksportowemu na  soję  i śrutę sojową oraz przy popycie wewnętrznym przetwórców w USA, który był hamowany wstrzymywaniem się gospodarzy ze sprzedażą. Jakkolwiek pogoda w Ameryce Południowej sprzyja soi, to pojawiły się spekulacje na temat suszy w części rejonów Argentyny. Tydzień wcześniej  zgodnie  z  oczekiwaniami  rynek soi zareagował spadkiem cen  kontraktów  terminowych w reakcji na dane o bilansie soi na świecie USDA z 10 grudnia br., jakkolwiek redukcje były niewielkie.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!