| Autor: redakcja1

Warunki agrometeorologiczne w uprawie rzepaku i rzepiku

Rozpoczęte w drugiej dekadzie sierpnia 2018 siewy rzepaku ozimego zakończono w pierwszej dekadzie września. Niedobór wilgoci w glebie stwarzał niesprzyjające warunki siewu, kiełkowania nasion i wschodów roślin. Ciepłe dni w październiku z opadami deszczu poprawiły stan plantacji i miały korzystny wpływ na rozwój roślin rzepaku.

Warunki agrometeorologiczne w uprawie rzepaku i rzepiku
Dodatnia temperatura powietrza w listopadzie podtrzymywała wegetację i stwarzała dobre warunki dla wzrostu i rozwoju roślin. Rośliny przed wejściem w stan zimowego spoczynku były dobrze wyrośnięte, rozkrzewione i zahartowane.
 
Zima nie spowodowała większych strat w zasiewach rzepaku. Rzepak ozimy przezimował lepiej niż w roku wcześniejszym. W sumie na obszarze całego kraju zaorano tylko 0,9% areału zasianego jesienią, a stan plantacji rzepaku ozimego który pozostawiono pod tegoroczne zbiory oceniano lepiej niż przed rokiem.
 
Wegetacja rzepaku wiosną przebiegała na ogół bez zakłóceń, jednak ilość opadów w wielu regionach kraju była niedostateczna. Deficyt wody w kwietniu i w maju spowodował, że na wielu plantacjach rośliny są wiotkie, słabo rozgałęzione, a w górnej części pędu niekiedy nie zawiązały łuszczyn. Poziom zaolejenia nasion jest mniejszy niż rok temu. Ocenia się, że plony rzepaku, pomimo wiosennego deficytu opadów mogą być minimalnie większe od zeszłorocznych.
 
Ocenia się, że obszar uprawy rzepaku i rzepiku w tym roku obniżył się w odniesieniu do roku minionego o 3% i wynosi 0,8 mln ha. Zbiory rzepaku i rzepiku wstępnie przewiduje się na 2,3 mln t, a więc o 4% więcej od ubiegłorocznych, ale prognozuje się pogorszenie jakości.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!