| Autor: redakcja1

Lepsze szacunki dla oleistych w Rosji

W Rosji prognozy zbiorów oleistych jak: soja, słonecznik, rzepak oraz len w sezonie 2014/15 szacowane są na 13,6 mln ton, tj. podobnie jak w rekordowym poprzednim – podaje FAMMU/FAPA.

Lepsze szacunki dla oleistych w Rosji

Zbiory roślin oleistych w Rosji

Ostatnie przewidywania są większe niż w styczniu tego roku przede wszystkim dla słonecznika oraz soi. W tym sezonie miała miejsce 11% redukcja produkcji słonecznika do 9,1 mln ton, przy czym na początku stycznia 9 mln ton, ale ta zniżka zrekompensowana została rekordowa produkcja soi oraz rzepaku.

 

W związku z tym, zwiększył się udział soi oraz rzepaku w stosunku do produkcji wszystkich oleistych, a udział słonecznika zmalał do najniższego w historii, a więc do 67% wobec 75% rok wcześniej. W Rosji w obecnym sezonie produkcja soi osiągnęła rekordowe 2,6 mln ton, tj. 59% więcej niż sezon wcześniej. Należałoby odnotować spory przyrost produkcji tej uprawy w ciągu ostatnich kilku lat. Podobnie rekordowe zbiory rzepaku mogą być na poziomie o większym o 5% 1,5 mln ton.

 

W pierwszej połowie tego sezonu w Rosji odnotowano wzmożony przerób słonecznika, a jednym ze stymulujących czynników był malejący kurs rubla w odniesieniu do dolara amerykańskiego. Zapotrzebowanie na olej przeznaczony na wywóz skutkowało wzrostem przerobu i produkcji oleju słonecznikowego wobec analogicznego okresu rok wcześniej. Eksport tego oleju w analizowanym czasie powinien zwiększyć się do rekordowego poziomu 1,5 mln ton.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!