| Autor: mikolaj

Wysoki przerób oleistych na Ukrainie w sezonie 2014/2015

Tegoroczne zbiory nasion oleistych na Ukrainie prawdopodobnie będą wyższe niż w 2013 roku, dzięki czemu możliwy będzie przerób rekordowej ilości surowca - podaje Bank BGŻ.

Wysoki przerób oleistych na Ukrainie w sezonie 2014/2015
Wysoka produkcja olejów i śruty, zwłaszcza z nasion słonecznika, pozwoli Ukrainie na utrzymanie pozycji jednego z czołowych eksporterów tych produktów na świecie w bieżącym sezonie 2014/15.

Zbiory oleistych

Wg ekspertów Oil World, wzrost produkcji oleistych na Ukrainie będzie możliwy dzięki znacznemu zwiększeniu zbiorów soi, które zrekompensują spadek zbiorów rzepaku i słonecznika. W bieżącym sezonie produkcja soi ma wynieść 3,35 mln t wobec 2,65 mln t w poprzednim. Będzie to skutkiem 30-procentowego wzrostu powierzchni zasiewów r/r. Warto zauważyć, że od kilku lat zbiory soi na Ukrainie są większe niż rzepaku. W ciągu ostatniej dekady zwiększyły się one z 0,36 mln t w 2004 r. do ok. 2,7 mln t w 2013 r., co oznacza wzrost blisko ośmiokrotny (dane USDA).

Zbiory nasion słonecznika, który dominuje w strukturze produkcji oleistych na Ukrainie, w br. prawdopodobnie wyniosą 11 mln t wobec 11,05 mln t w 2013 roku. Przyczyną ich spadku będą niższe plony, ponieważ powierzchnia zasiewów jest wyższa o ok. 3-4% r/r. Również tegoroczne zbiory rzepaku są niższe niż przed rokiem. Wyniosły one 2,25 mln t wobec blisko 2,5 mln t w ub.r. Zakładając ukraińską produkcję nasion oleistych ogółem na poziomie 16,6 mln t, eksperci Oil World oczekują, że ich przerób w bieżącym sezonie osiągnie rekordowo wysoki poziom i wyniesie ok. 11,8-11,9 mln t. W porównaniu z poprzednim sezonem będzie wyższy o 0,1-0,2 mln t. Biorąc jednak pod uwagę zmiany w produkcji, tzn. wzrost udziału soi kosztem słonecznika i rzepaku, należy spodziewać się większego wzrostu produkcji śrut niż olejów. Produkcja olejów roślinnych prawdopodobnie będzie zbli˙zona do tej z sezonu poprzedniego.

Wysoki eksport oleistych

Mniejszy popyt wewnętrzny - w warunkach załamania gospodarczego - pozwoli na eksport znacznych ilości śrut oraz olejów. Można oczekiwać, że Ukraina, tak jak w ostatnich latach, również w bieżącym sezonie będzie czwartym największym na świecie eksporterem śrut ogółem, po Argentynie, Brazylii i Stanach Zjednoczonych, oraz czwartym największym na świecie eksporterem olejów, po Indonezji, Malezji i Argentynie. W przypadku śruty i oleju słonecznikowego kraj ten pozostanie liderem w globalnym eksporcie.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!