Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Wysokie plony rzepaku ozimego? Kluczem wiosenne dokarmianie

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Wielkimi krokami zbliża się wiosna. Od stycznia bieżącego roku w Polsce zaczęły...

Wielkimi krokami zbliża się wiosna. Od stycznia bieżącego roku w Polsce zaczęły obowiązywać zasady integrowanej ochrony roślin, która narzuca nam wykorzystywanie postępu technologicznego i biologicznego w uprawie, ochronie i nawożeniu plantacji.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Z tego powodu ośrodki doradztwa rolniczego, firmy chemiczne czy lokalni dystrybutorzy nawozów i środków ochrony roślin organizują wiele spotkań, na które zapraszani są rolnicy. Mają one na celu uświadomienie producentom, jak ma wyglądać gospodarka rolna oparta na nowych zasadach. Spotkania tego typu są dodatkowo okazją poznania nowych produktów, które wpisują się w konwencję nowoczesnego rolnictwa. Prelegenci przedstawiają innowacyjne technologie oraz możliwości zastosowania nowych narzędzi produkcji stosownie, do obowiązujących przepisów. W chwili obecnej postęp technologiczny daje nam niesamowite możliwości dopasowania się do integrowanej ochrony z wykorzystaniem różnorodnych produktów naturalnych.

Priorytetem każdego plantatora jest uzyskanie jak najwyższych plonów dobrej jakości. Gospodarze starają się by wydajność upraw była jak najwyższa, a płody rolne jak najlepszej jakości. Aby osiągnąć te cele przestrzegają prawidłowych zasad agrotechnicznych. Jeśli jednak wystąpią niekorzystne warunki dla wzrostu i rozwoju, optymalne zabiegi uprawowe nie wystarczą. Warunki stresowe ograniczają biologiczną możliwość produkcyjną roślin i w konsekwencji plony są dużo niższe od osiąganych w korzystnych dla upraw warunkach. Powodzenie uprawy zależy od przyrody i przebiegu pogody, a ta niestety jest nieprzewidywalna. Niespodziewane przymrozki, susze są dla roślin stresem i to właśnie on przyczynia się do ograniczenia biologicznej możliwości produkcyjnej roślin. W uprawie rzepaku ozimego najsilniejszym czynnikiem stresowym jest ostra zima. Uszkodzone przez mrozy, osłabione rośliny są porażane przez grzyby i bakterie chorobotwórcze, dlatego tak ważna jest ocena przezimowania plantacji rzepaku ozimego. Bardzo istotne jest to, by zbyt pochopnie nie podjąć decyzji o zaoraniu plantacji. Warunkiem otrzymania wysokich plonów jest szybki start i efektywna regeneracja osłabienia oraz uszkodzeń zimowych. Należy pamiętać, że rzepak ma bardzo duże wymagania pokarmowe. Pobiera znaczne ilości azotu. Ważna jest także zawartość związków antystresowych, które zregenerują zimowe uszkodzenia. Dostarczanie tylko składników pokarmowych nie jest wystarczające. Należy wybrać taką technologię nawożenia, która  wpłynie  na uruchomienie mechanizmów metabolicznych rośliny.

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl