| Autor: redakcja1

Ceny skupu podstawowych gatunków owoców z drzew

Ceny skupu podstawowych gatunków owoców z drzew, przy bardzo wysokiej podaży, zmniejszyły się w ujęciu roku.

Ceny skupu podstawowych gatunków owoców z drzew
Głęboki spadek cen dotyczył jabłek o 25% do 59 zł/dt, śliwek o 22% do 117 zł/dt oraz wiśni o 20% do 135 zł/dt i czereśni o 20% do 436 zł/dt. W znacznie mniejszym stopniu zmalały ceny gruszek, bo o 3% do 195 zł/dt.
 
Według GUS, w 2016 r. pomimo trudnej sytuacji na rynku owoców, przy wysokiej podaży i ograniczonym popycie, m.in. wynikającym z rosyjskiego embarga głównie na jabłka, polski eksport owoców świeżych był wartościowo o 3% wyższy niż przed rokiem. Przychody z wywozu owoców świeżych wyniosły 583 mln EUR.
 
Największy wpływ na wyniki wysyłki miał wzrost wywozu jabłek. W 2016 r. z kraju wyeksportowano 1093 tys. t jabłek o wartości 318 mln EUR, a więc o 16% więcej niż przed rokiem. Na rynek UE sprzedano 371 tys. t tych owoców za 124 mln EUR.
 
Największymi odbiorcami na rynku unijnym były: Rumunia, Czechy, Niemcy, Łotwa i Litwa. Poza UE wywieziono 722 tys. t jabłek, m.in. na Białoruś, do Kazachstanu, Serbii i Egiptu.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!