Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Zbiory owoców w Polsce w 2015 r. Produkcja jabłek powyżej 3,2 mln ton

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, tegoroczna wegetacja roślin sadowniczych przebiegała...

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, tegoroczna wegetacja roślin sadowniczych przebiegała bez większych zakłóceń, pomimo nie najlepszych warunków. W rezultacie drzewa i krzewy owocowe oraz plantacje truskawek na ogół przezimowały bez dużych strat, ale w odniesieniu do roku poprzedniego ruszenie wegetacji było zdecydowanie późniejsze.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Stan upraw roślin sadowniczych

Niesprzyjającym czynnikiem, spowalniającym wegetację wiosną, był brak dostatecznej ilości wilgoci w glebie, silne wiatry wysuszające glebę oraz spore spadki temperatury nocą. Termin i warunki kwitnienia były bardzo zróżnicowane w zależności od gatunku oraz położenia plantacji. Drzewa i krzewy owocowe kwitły zazwyczaj obficie, lecz w wielu rejonach zanotowano słaby oblot pszczół i warunki niekorzystne do zapylania, chociaż zapylenie roślin sadowniczych było raczej wystarczające.

 

W kwietniu zanotowano lokalnie uszkodzenia kwiatów moreli i brzoskwiń spowodowane przez nieznaczne przymrozki. Kolejna fala przymrozków wystąpiła w niektórych rejonach w nocy z 15 na 16 maja, tj. spadki temperatury do -4 st. C, powodując uszkodzenia w kwitnących sadach i na plantacjach truskawek. Zasięg uszkodzeń przymrozkowych nie był jednak bardzo duży. Czerwcowy opad zawiązków nie wpłynął również ujemnie na plonowanie - ilość pozostałych zawiązków była wystarczająca.

 

Susza glebowa, jaka wystąpiła w wielu rejonach kraju na przełomie czerwca i lipca, raczej nie spowodowała strat na plantacjach drzew owocowych. Drzewa na podkładkach silnie rosnących nie odczuły braku wilgoci ze względu na głębszy system korzeniowy, a wiele plantacji uprawianych na podkładkach karłowych, w tym szczególnie wrażliwych na brak dostatecznej ilości wilgoci w glebie, jest nawadnianych. Z uwagi na wchodzenie w okres pełnego owocowania nowo założonych intensywnych sadów, w tym sezonie sporo zwiększyło się plonowanie wielu gatunków owoców z drzew, a przede wszystkim jabłek. Całkowita produkcja wszystkich owoców z drzew, w tym głównie jabłek, jest szacowana na rekordowy poziom.

Zbiory jabłek wyniosą 3,25 mln ton

Tegoroczne zbiory owoców z drzew są aktualnie oceniane na 3,7 mln ton, a zatem o blisko 2% więcej od wyjątkowo wysokiej produkcji roku poprzedniego, a produkcja jabłek została oszacowana na 3252 tys. t, czyli o 1,8% wyżej od rekordowej zeszłorocznej. Jeśli warunki dla dorastania jabłek odmian późniejszych będą korzystne, to otrzymane zbiory mogą być jeszcze większe. Na tym etapie prognozuje się wzrost produkcji w stosunku do roku 2014 wszystkich gatunków owoców z drzew z wykluczeniem śliwek.


Czytaj dalej na następnej stronie...


1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl