| Autor: redakcja1

Zbiory owoców w Polsce w 2015 r. Produkcja jabłek powyżej 3,2 mln ton

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, tegoroczna wegetacja roślin sadowniczych przebiegała bez większych zakłóceń, pomimo nie najlepszych warunków. W rezultacie drzewa i krzewy owocowe oraz plantacje truskawek na ogół przezimowały bez dużych strat, ale w odniesieniu do roku poprzedniego ruszenie wegetacji było zdecydowanie późniejsze.

Zbiory owoców w Polsce w 2015 r. Produkcja jabłek powyżej 3,2 mln ton
Stan upraw roślin sadowniczych

Niesprzyjającym czynnikiem, spowalniającym wegetację wiosną, był brak dostatecznej ilości wilgoci w glebie, silne wiatry wysuszające glebę oraz spore spadki temperatury nocą. Termin i warunki kwitnienia były bardzo zróżnicowane w zależności od gatunku oraz położenia plantacji. Drzewa i krzewy owocowe kwitły zazwyczaj obficie, lecz w wielu rejonach zanotowano słaby oblot pszczół i warunki niekorzystne do zapylania, chociaż zapylenie roślin sadowniczych było raczej wystarczające.

 

W kwietniu zanotowano lokalnie uszkodzenia kwiatów moreli i brzoskwiń spowodowane przez nieznaczne przymrozki. Kolejna fala przymrozków wystąpiła w niektórych rejonach w nocy z 15 na 16 maja, tj. spadki temperatury do -4 st. C, powodując uszkodzenia w kwitnących sadach i na plantacjach truskawek. Zasięg uszkodzeń przymrozkowych nie był jednak bardzo duży. Czerwcowy opad zawiązków nie wpłynął również ujemnie na plonowanie - ilość pozostałych zawiązków była wystarczająca.

 

Susza glebowa, jaka wystąpiła w wielu rejonach kraju na przełomie czerwca i lipca, raczej nie spowodowała strat na plantacjach drzew owocowych. Drzewa na podkładkach silnie rosnących nie odczuły braku wilgoci ze względu na głębszy system korzeniowy, a wiele plantacji uprawianych na podkładkach karłowych, w tym szczególnie wrażliwych na brak dostatecznej ilości wilgoci w glebie, jest nawadnianych. Z uwagi na wchodzenie w okres pełnego owocowania nowo założonych intensywnych sadów, w tym sezonie sporo zwiększyło się plonowanie wielu gatunków owoców z drzew, a przede wszystkim jabłek. Całkowita produkcja wszystkich owoców z drzew, w tym głównie jabłek, jest szacowana na rekordowy poziom.

Zbiory jabłek wyniosą 3,25 mln ton

Tegoroczne zbiory owoców z drzew są aktualnie oceniane na 3,7 mln ton, a zatem o blisko 2% więcej od wyjątkowo wysokiej produkcji roku poprzedniego, a produkcja jabłek została oszacowana na 3252 tys. t, czyli o 1,8% wyżej od rekordowej zeszłorocznej. Jeśli warunki dla dorastania jabłek odmian późniejszych będą korzystne, to otrzymane zbiory mogą być jeszcze większe. Na tym etapie prognozuje się wzrost produkcji w stosunku do roku 2014 wszystkich gatunków owoców z drzew z wykluczeniem śliwek.


Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!