| Autor: kkj6

Zbiory jabłek mogą osiągnąć średnią wieloletnią

Jeżeli w maju nie zaskoczą nas nocne przymrozki, to w tym roku zbiory jabłek osiągną poziom zbliżony do średniej wieloletniej, czyli do 2,5 mln ton.

Zbiory jabłek mogą osiągnąć średnią wieloletnią


Według ekspertów stan sadów jest dobry. Na szczęście jabłonie nie doświadczyły uszkodzenia przez mrozy, ale niestety nie mają na swych drzewach zbyt dużej ilości pąków.


Mimo to specjaliści przewidują, że już w nadchodzących dniach jabłonie rozkwitną, a na innych drzewach owocowych, takich jak grusza, śliwa czy czereśnia kwiaty już się pojawiły.


Prognozy są dość optymistyczne. Niemniej jednak nie dajmy się ponieść radosnym przewidywaniom. Teraz stan zbiorów w dużej mierze zależy od pogody. Przymrozki nie mają aż tak szkodliwego działania na drzewa owocowe jak grad czy susza.


W obecnym czasie w sadach rozpoczęły się zabiegi ochronne jak np. opryski przeciwko parchowi jabłoni, który pojawia się przy wysokiej wilgotności.


No cóż, zeszłoroczne zbiory wynosiły około 2,1 mln ton i były o 20 procent niższe niż w roku 2009.

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!