| Autor: redakcja1

Szacunek krajowych zbiorów zbóż

Jak wynika ze wstępnego szacunku GUS obszar uprawy zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wyniósł 7,2 mln ha i był większy o 1% niż przed rokiem.

Szacunek krajowych zbiorów zbóż
Powierzchnia uprawy pszenicy ukształtowała się w granicy 2,5 mln ha, pszenżyta – 1,3 mln ha, żyta, jęczmienia i mieszanek zbożowych – po 1 mln ha, a owsa – 0,5 mln ha. Wstępnie oszacowano, że średni plon zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi w Polsce tym roku wyniósł 38,6 dt/ha i był wyższy o 10% niż rok wcześniej.
 
Natomiast tegoroczne zbiory zbóż podstawowych z mieszankami, ale bez kukurydzy, prosa i gryki ukształtują się na poziomie 27,9 mln ton w stosunku do 25,1 mln ton w 2019 r., czyli wyniosą więcej o 11%. Zbiory pszenicy oceniono na 11,6 mln ton, a zatem więcej o 5% niż w poprzednim roku, a żyta – 2,9 mln ton, tj. więcej o 20%. Wyższe od zeszłorocznych będą także zbiory pozostałych zbóż.
 
Przebieg warunków pogodowych w okresie żniw będzie miał decydujący wpływ na ostateczny wolumen i jakość zbiorów zbóż.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!