Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Rynek trzody chlewnej w Polsce w marcu 2014

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Nałożenie przez Rosję, pod koniec stycznia, embarga na import unijnej wieprzowiny...

Nałożenie przez Rosję, pod koniec stycznia, embarga na import unijnej wieprzowiny pochodzącej, a także znalezienie w Polsce dwóch padłych dzików chorych na ASF oraz utworzenie tzw. strefy buforowej skutkowały drastycznym spadkiem cen wieprzowiny w Polsce i w całej Unii Europejskiej – poinformowali: Jan Małkowski i Danuta Zawadzka w najnowszym wydaniu Rynku Rolnego.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


W lutym 2014 roku średnia cena trzody klasy E w UE-28 była mniejsza niż rok wcześniej o 4,4%, a w Polsce o 9%. W marcu ceny te obniżyły się o następne 9,5% i 12%. W Polsce znacznie niższe od ubiegłorocznych były też ceny trzody wyrażone w złotych.
 
Zdaniem Małkowskiego i Zawadzkiej, w omawianym czasie cena skupu wynosząca 4,60 zł/kg wagi żywej była o 11% mniejsza niż w lutym 2013 r. W marcu cena ta wprawdzie zwiększyła się o 3% do 4,73 zł/kg, ale w odniesieniu do marca ubiegłego roku była niższa o 11,8%.
 
Jak wynika z danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej, w kwietniu przeciętna cena skupu trzody w Polsce mogła wynieść 5,05 zł/kg wagi żywej i była o blisko 5% mniejsza niż przed rokiem.
 
Jak zauważają eksperci, w nadchodzących miesiącach ceny trzody będą sezonowo wzrastać. Niemniej jednak w porównaniu do cen zeszłorocznych będą dalej mniejsze o kilka procent. Komisja Europejska prognozuje, że w drugim kwartale średnia cena wagi poubojowej trzody chlewnej klasy E może wynieść w UE-28 163 EUR/100 kg. Gdyby tak było w rzeczywistości, to przeciętna cena trzody w Polsce mogłaby w II kwartale tego roku osiągnąć poziom 5,10 zł/kg. Byłaby wówczas o niemal 5% mniejsza od ceny z II kwartału 2013 r.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl