| Autor: redakcja1

Rynek trzody chlewnej w Polsce w marcu 2014

Nałożenie przez Rosję, pod koniec stycznia, embarga na import unijnej wieprzowiny pochodzącej, a także znalezienie w Polsce dwóch padłych dzików chorych na ASF oraz utworzenie tzw. strefy buforowej skutkowały drastycznym spadkiem cen wieprzowiny w Polsce i w całej Unii Europejskiej – poinformowali: Jan Małkowski i Danuta Zawadzka w najnowszym wydaniu Rynku Rolnego.

Rynek trzody chlewnej w Polsce w marcu 2014
W lutym 2014 roku średnia cena trzody klasy E w UE-28 była mniejsza niż rok wcześniej o 4,4%, a w Polsce o 9%. W marcu ceny te obniżyły się o następne 9,5% i 12%. W Polsce znacznie niższe od ubiegłorocznych były też ceny trzody wyrażone w złotych.
 
Zdaniem Małkowskiego i Zawadzkiej, w omawianym czasie cena skupu wynosząca 4,60 zł/kg wagi żywej była o 11% mniejsza niż w lutym 2013 r. W marcu cena ta wprawdzie zwiększyła się o 3% do 4,73 zł/kg, ale w odniesieniu do marca ubiegłego roku była niższa o 11,8%.
 
Jak wynika z danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej, w kwietniu przeciętna cena skupu trzody w Polsce mogła wynieść 5,05 zł/kg wagi żywej i była o blisko 5% mniejsza niż przed rokiem.
 
Jak zauważają eksperci, w nadchodzących miesiącach ceny trzody będą sezonowo wzrastać. Niemniej jednak w porównaniu do cen zeszłorocznych będą dalej mniejsze o kilka procent. Komisja Europejska prognozuje, że w drugim kwartale średnia cena wagi poubojowej trzody chlewnej klasy E może wynieść w UE-28 163 EUR/100 kg. Gdyby tak było w rzeczywistości, to przeciętna cena trzody w Polsce mogłaby w II kwartale tego roku osiągnąć poziom 5,10 zł/kg. Byłaby wówczas o niemal 5% mniejsza od ceny z II kwartału 2013 r.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!