| Autor: redakcja1

Odpowiedź na stanowisko Zarządu KRIR w sprawie wirusa ASF

W odpowiedzi na pismo Zarządu KRIR przekazujące stanowisko w sprawie wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń, resort rolnictwa przekazał odpowiedź, w której informuje, że obszary objęte restrykcjami obejmują obecnie województwo podlaskie, mazowieckie i lubelskie. W Ministerstwie podjęto szereg działań zmierzających do opanowania zaistniałej niekorzystnej sytuacji epizootycznej jak i ekonomicznej.

Odpowiedź na stanowisko Zarządu KRIR w sprawie wirusa ASF
Mając na uwadze obecną sytuację epizootyczną w kraju spowodowaną obecnością afrykańskiego pomoru świń oraz mając świadomość możliwości rozprzestrzeniania się choroby na dalsze terytorium kraju za pośrednictwem dzika, który jest rezerwuarem wirusa w środowisku naturalnym, zobligowano łowczych okręgowych do podjęcia natychmiastowych działań zmierzających do zwiększenia pozyskania łowieckiego dzika na terenie całego kraju w bieżącym roku gospodarczym, zmniejszenia docelowego zagęszczenia populacji tego gatunki do wielkości 5 osobników na 1000 ha powierzchni obwodu łowieckiego na rok łowiecki 2017/2018 oraz w wieloletnich łowieckich planach hodowlanych na lata 2017 - 2027. W tym celu wydano stosowne Zarządzenia nr 9/2016 Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego z dnia 7 września 2016 r.
 
Ponadto zgodnie z ustaleniami z I posiedzenia Grupy Roboczej do spraw monitorowania i zwalczania afrykańskiego pomoru świń u dzików Minister Środowiska zarządził stałe monitorowanie padłych dzików w obwodach ochronnych następujących parków narodowych: Białowieskiego, Wigierskiego, Narwiańskiego, Poleskiego, Biebrzańskiego, Roztoczańskiego, Magurskiego i Bieszczadzkiego, oraz raportowanie do MŚ wyników tego monitoringu w cyklu cotygodniowym.
 
Niezależnie od powyższego na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 lutego 2016 r. w sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnego dzików (Dz. U. poz. 229) cały czas jest realizowany odstrzał sanitarny dzików na obszarach wskazanych w załączniku do ww. rozporządzenia. Ostrzał sanitarny realizują myśliwi na podstawie umów zawartych pomiędzy właściwymi miejscowo powiatowymi lekarzami weterynarii oraz zarządcami i dzierżawcami obwodów łowieckich. Tusze dzików pozyskiwane w wyniku odstrzału sanitarnego są przeznaczone do produkcji mięsa na użytek własny lub są utylizowane.
 
Do odstrzału sanitarnego zaplanowanych zostało 7735 sztuk dzików, na dzień 26 września 2016 r. odstrzelono 5582 sztuk dzików, co stanowi 72,17% założonego planu.
 
Jednocześnie aktualnie w Sejmie procedowany jest projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt. Zmieniana jest między innymi ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2014 r. poz. 1539 oraz z 2015 r. poz. 266 i 470), w zakresie przepisów odnoszących się do zwalczania chorób zakaźnych zwierząt wolno żyjących.
 
W projekcie ww. ustawy zostały miedzy innymi określone w sposób wyraźny środki zwalczania chorób zakaźnych zwierząt, które powinny być stosowane w przypadku zwalczania takich chorób u zwierząt wolno żyjących oraz rozszerzono obowiązki podmiotów prowadzących gospodarkę łowiecką lub osób wykonujących polowanie. Zwiększono również kompetencje powiatowego lekarza weterynarii.
 
Na koniec przekazano informacje, że zarówno Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jak i Główny Inspektorat Weterynarii, we współpracy z Ministerstwem Środowiska oraz innymi jednostkami administracyjnymi podejmują wszelkie niezbędne działania mające na celu zapanowanie nad dalszym przemieszczeniem się wirusa ww. choroby oraz dążące do poprawy sytuacji epizootycznej jak i ekonomicznej w kraju.


Tagi:
źródło: