| Autor: redakcja6

Pogłowie trzody chlewnej w Polsce

Według danych GUS, obserwowana od kilku lat spadkowa tendencja uległa niewielkiemu wyhamowaniu – poinformował Bank BGŻ.

Pogłowie trzody chlewnej w Polsce
W związku z tym pogłowie trzody chlewnej pod koniec lipca bieżącego roku wyniosło 11,13 mln sztuk i było o 4% niższe w relacji rocznej – spadek o 450 tys. sztuk. Dla porównania w marcu bieżącego roku odnotowano 5-procentowy spadek w ciągu roku.
 
Największe zmiany nastąpiły w przypadku prosiąt o masie 20 kg. W ujęciu rocznym liczba tych zwierząt zmniejszyła się o 9% i osiągnęła poziom około 3,0 mln sztuk. Z kolei liczba warchlaków o masie powyżej 50 kilogramów pozostała na stałym poziomie. Ponadto obserwowana była kontynuacja spadków loch. Wyniosła ona bowiem około 995 tys. sztuk i była niższa o 8% wobec tego samego okresu roku poprzedniego.
 
Z powyższych danych można wnioskować, iż tendencja spadkowa będzie się utrzymywała w kolejnych miesiącach. Przemawia za tym malejąca liczba loch prośnych oraz wysokie spadki prosiąt o masie do 20 kg.
 
Eksperci przewidują, iż wysokie znaczenie w liczebności trzody chlewnej będzie miał import, który w pierwszym półroczu bieżącego roku wzrósł o prawie 53% wobec tego samego okresu 2012 roku i wyniósł 121 tys. ton. Ponadto, w ostatnich latach wykazywał on silne tendencje wzrostowe. Eksperci przewidują, iż przy malejącej produkcji krajowej, tendencja ta będzie się nadal utrzymywana.
 
W I półroczu 2013 roku najwięcej do Polski sprowadzono warchlaków o masie do 50 kg oraz tuczników powyżej 50 kg. Niemniej, ta druga kategoria charakteryzowała się największym, około 105-procentowym wzrostem w skali roku.
 
Z powyższych danych wynika, iż w naszym kraju rośnie zapotrzebowanie na importowane zwierzęta do tuczu ze względu na niską produkcję krajową, wynikającą z wysokich cen pasz i niskich cen żywca.
 
Zdaniem analityków Banku BGŻ, relacja ta ulega jednak stopniowej poprawie. Warto zwrócić uwagę, iż po stosunkowo niskich cenach trzody chlewnej na początku 2013 roku, w III kwartale obserwuje się znaczne ich odbicie. Jest to spowodowane m.in. czynnikami podażowymi, zwłaszcza mniejszą ilością na rynku. Ponadto, w pierwszym tygodniu września ceny osiągnęły rekordowy poziom i wyniosły 6,23 zł/kg, czyli o 0,15 zł/kg więcej od najwyższej z 2012 roku.


Tagi:
źródło: