| Autor: redakcja1

Ceny ziemniaków w Polsce i Unii Europejskiej

Ceny ziemniaków w kraju w sezonie 2014/2015 zanotowały znaczny spadek w skali roku – podaje Bank BGŻ.

Ceny ziemniaków w Polsce i Unii Europejskiej

Niższe ceny ziemniaków


Jak wynika z danych monitoringu cen Ministerstwa Rolnictwa, przeciętna cena skupu ziemniaków w lipcu 2014 roku wynosiła 0,66 zł/kg netto i była o 26% mniejsza niż w tym samym czasie w roku poprzednim. Przyczyną zniżek jest zdecydowanie większa podaż w Polsce oraz w pozostałych państwach Unii Europejskiej.
 

Plonowanie ziemniaków w Polsce i UE
 

Według prognoz Komisji Europejskiej (MARS Bulletin Vol.22 No.7) średnie plonowanie ziemniaków we Wspólnocie w 2014 roku może wzrosnąć o 5% w odniesieniu do 2013 roku, a także o 6,2% w stosunku do przeciętnej z ostatnich 5 lat. Potwierdzają to również informacje FAMMU/FAPA, z których wynika, że w Unii Europejskiej w tym roku może zostać zebranych 35 mln ton ziemniaków, co daje 4,4% wzrost w ujęciu rocznym.
 
Szacuje się, że w Polsce plonowanie ziemniaków zwiększy się o 3,6%. Może towarzyszyć mu także wzrost obszaru nasadzeń, który w 2013 roku został zmniejszony z powodu niekorzystnych warunków pogodowych.

Ceny ziemniaków dalej niskie

W związku z tym, z uwagi na większą podaż ceny ziemniaków w całym sezonie 2014/2015 mogą utrzymywać się na mniejszym niż rok temu poziomie. Cenom w kraju nie będą sprzyjać także uwarunkowania cenowe za granicą.
 
Według danych Potato Council, ceny ziemniaków skierowanych do przetwórstwa w kontraktach terminowych na kwiecień 2015 roku, w połowie lipca tego roku zmalały o 57% w ujęciu rocznym do 75,99 GPB/t.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!