Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Ceny ziemniaków w Polsce i Unii Europejskiej

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Ceny ziemniaków w kraju w sezonie 2014/2015 zanotowały znaczny spadek w skali roku – podaje...

Ceny ziemniaków w kraju w sezonie 2014/2015 zanotowały znaczny spadek w skali roku – podaje Bank BGŻ.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Niższe ceny ziemniaków


Jak wynika z danych monitoringu cen Ministerstwa Rolnictwa, przeciętna cena skupu ziemniaków w lipcu 2014 roku wynosiła 0,66 zł/kg netto i była o 26% mniejsza niż w tym samym czasie w roku poprzednim. Przyczyną zniżek jest zdecydowanie większa podaż w Polsce oraz w pozostałych państwach Unii Europejskiej.
 

Plonowanie ziemniaków w Polsce i UE
 

Według prognoz Komisji Europejskiej (MARS Bulletin Vol.22 No.7) średnie plonowanie ziemniaków we Wspólnocie w 2014 roku może wzrosnąć o 5% w odniesieniu do 2013 roku, a także o 6,2% w stosunku do przeciętnej z ostatnich 5 lat. Potwierdzają to również informacje FAMMU/FAPA, z których wynika, że w Unii Europejskiej w tym roku może zostać zebranych 35 mln ton ziemniaków, co daje 4,4% wzrost w ujęciu rocznym.
 
Szacuje się, że w Polsce plonowanie ziemniaków zwiększy się o 3,6%. Może towarzyszyć mu także wzrost obszaru nasadzeń, który w 2013 roku został zmniejszony z powodu niekorzystnych warunków pogodowych.

Ceny ziemniaków dalej niskie

W związku z tym, z uwagi na większą podaż ceny ziemniaków w całym sezonie 2014/2015 mogą utrzymywać się na mniejszym niż rok temu poziomie. Cenom w kraju nie będą sprzyjać także uwarunkowania cenowe za granicą.
 
Według danych Potato Council, ceny ziemniaków skierowanych do przetwórstwa w kontraktach terminowych na kwiecień 2015 roku, w połowie lipca tego roku zmalały o 57% w ujęciu rocznym do 75,99 GPB/t.
 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rynki hurtowe – dla rolnika i konsumenta
 • Rynki hurtowe – dla rolnika i konsumenta

  − Na globalnym rynku handlu towarami rolno-spożywczymi potrzebne są polskie podmioty, które będą oferować rolnikom godziwą zapłatę za ich produkty rolno-spożywcze. Będą to swego rodzaju...
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl