| Autor: redakcja1

Wysokie ceny będą skłaniać do zwiększenia areału upraw ziemniaków

Wysokie ceny ziemniaków w tym sezonie skłonią rolników w Europie Zachodniej do zwiększenia areału ich uprawy. Dotyczyć to będzie przede wszystkim ziemniaków do przetwórstwa spożywczego, gdyż przetwórcy systematycznie zwiększają swoje moce przerobowe.

Wysokie ceny będą skłaniać do zwiększenia areału upraw ziemniaków

Ceny ziemniaków w UE


Problemem może jednak okazać się brak sadzeniaków, zwłaszcza w Belgi, Holandii, Francji i Niemczech. Producenci poszukują alternatywnych rozwiązań, takich jak stosowanie bardzo małych sadzeniaków, cięcie bulw, czy nawet sięganie po ziemniaki innego przeznaczenia. Może to jednak wpłynąć negatywnie na wysokość plonów i zbiorów, a także może przełożyć się na poziom cen.
 
Odzwierciedleniem niedoborów sadzeniaków jest bardzo wysoki poziom ich cen, które na rynku belgijskim aktualnie wynoszą 1365 euro/t (odmiana Bintje), tj. o 150% więcej niż w porównywalnym okresie 2016 roku.

Ceny ziemniaków w Polsce


Poprawa pogody i większe temperatury spowodowały, że sezonowa zwyżka cen ziemniaków na polskim rynku została wyhamowana. Na targowiskach w końcu lutego, podobnie jak przed miesiącem, według danych MRiRW, poziom cen ziemniaków wyniósł 0,72 zł/kg.
 
Ceny zwiększyły się z kolei w obrocie hurtowym. Poziom cen ziemniaków na rynkach hurtowych w końcu roku wynosił 0,48 zł/kg, w końcu stycznia 0,56 zł/kg, a w na przełomie lutego i marca 0,60 zł/kg. W ostatnim dniach lutego w Broniszach ziemniaki oferowano w cenie 0,60-0,95 zł/kg, w Lublinie 0,50-0,67 zł/kg, w Poznaniu 0,53-0,67 zł/kg, we Wrocławiu 0,60-0,70 zł/kg, w Łodzi 0,40-0,73 zł/kg, a w Kaliszu jedynie 0,40-0,47 zł/kg. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny te na poszczególnych rynkach zwiększyły się od kilku do kilkunastu procent. Na giełdach towarowych oferowane są też „młode” ziemniaki importowane w cenie 2,50-3,50 zł/kg.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!