| Autor: redakcja1

Integrowana Produkcja marchwi to lepszy produkt po wyższej cenie

Integrowana Produkcja marchwi polega na łączeniu różnych metod ochrony roślin w celu poprawy warunków ochrony środowiska naturalnego oraz produkcji zdrowej żywności. To korzyść dla rolnika polega na większych możliwościach sprzedaży lepszego produktu, często po wyższej cenie - przekonuje Adam Wójcik z MODR.

Integrowana Produkcja marchwi to lepszy produkt po wyższej cenie

W związku z tym, że wyprodukowana marchew podlega badaniu przez pracowników Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, dlatego tak ważna jest ilość metali ciężkich, pozostałości środków chemicznych czy azotanów korzeniach marchwi. Częściowo zapobiec temu można poprzez dobór odpowiedniej odmiany.

Należy wybrać odpowiednią odmianę

Ogólnie odmiany o małym rdzeniu posiadają więcej składników odżywczych, w rdzeniu gromadzi się największa ilość azotanów pobieranych przez roślinę. Z odmian przeznaczonych dla przemysłu niską zawartością azotanów odznaczają się: Krakowia F1, Kamila F1, Kalina F1, Atol F1, Sirkana F1, Sunset F1, Karotan, Nela F1, i Regulska. Wybierając odmianę można również zwrócić uwagą na przystosowanie do lokalnych warunków klimatycznych czy glebowych. Odmiany, które od lat były uprawiane na miejscowych gruntach będą potrzebowały mniejszych ilości środków ochrony roślin używanych w celu ochrony przed patogenami niż sprowadzone niewypróbowane odmiany z innych państw.

Odmiany lokalne są bardziej dostosowane do miejscowego klimat przede wszystkim w okresie wschodów szybciej rosną, przez co są zdrowsze i odporniejsze na choroby i szkodniki. Nie bez znaczenia jest też ilość próchnicy w glebie. Marchew dobrze plonuje na polach zasobnych w próchnicę, ale ze względu na możliwość zwiększonego pobierania azotanów nie powinno się jej uprawiać w pierwszym roku po oborniku z powodu na możliwość tworzenia korzeni niekształtnych. Duża zasobność gleby w próchnicę wpływa też na ogólną zdrowotność roślin z uwagi na dostępne w niej składniki pokarmowe a zwłaszcza mikroelementy. Zwiększyć zawartość próchnicy w glebie można poprzez uprawę poplonów, których niektóre odmiany, jak gorczyca biała odmiana Metex lub rzodkwi oleistej odmiany: Adagio, Pegletta, Rasal, dodatkowo ograniczają populację szkodliwych nicieni w glebie.

Znaczenie przy uprawie marchwi ma też, jakość materiału siewnego. Należy używać wyłącznie nasiona znanego pochodzenia. Z nasionami mogą przedostawać się do pola choroby, szkodniki oraz chwasty, przez co później trzeba stosować więcej środków ochronnych, aby utrzymać plantację w dobrej formie.

Środek chemiczny stosujemy, gdy liczebność patogenów przekracza próg ekonomicznej szkodliwości

Jeśli poczyniono wszystkie niezbędne starania zapobiegawcze a patogen występuje wówczas można stosować metody chemiczne w celu ochrony plantacji. Należy jednak pamiętać o tym, że i tu można w pewnym stopniu ograniczyć ilość używanego środka chemicznego. Przede wszystkim środek chemiczny stosuje się dopiero wtedy, gdy liczebność patogenów przekracza próg ekonomicznej szkodliwości. Ilość środka nie może być większa niż zalecana na etykiecie, jeśli patogen nie występuje w dużej ilości można używać ilości zbliżone do dolnego zakresu dawki. Zabieg należy wykonać sprawnym opryskiwaczem, dobrze wyregulowanym, z zastosowaniem właściwych dysz do używanego środka chemicznego. Zabieg wykonywać, gdy temperatura otoczenia jest zgodna z podaną w instrukcji stosowanego środka. Do środka chemicznego powinno się dodawać adiuwant zwiększający przyczepność. Właściwie wykonany zabieg chemiczny pozwala skutecznie likwidować chwasty przy niskiej dawce stosowanego środka chemicznego. W ocenie Adama Wójcika z MODR, stosując wszystkie te zabiegi zapobiegawcze w znacznym stopniu ogranicza się liczebność patogenów, a produkowana marchew będzie cechować się dobrą, jakością, co umożliwi otrzymanie certyfikatu Integrowanej Produkcji marchwi.Tagi:
źródło: