| Autor: redakcja1

Integrowana Produkcja marchwi to lepszy produkt po wyższej cenie

Integrowana Produkcja marchwi polega na łączeniu różnych metod ochrony roślin w celu poprawy warunków ochrony środowiska naturalnego oraz produkcji zdrowej żywności. To korzyść dla rolnika polega na większych możliwościach sprzedaży lepszego produktu, często po wyższej cenie - przekonuje Adam Wójcik z MODR.

Integrowana Produkcja marchwi to lepszy produkt po wyższej cenie

Ważna agrotechnika

 

By wyprodukować zdrową i dobrej jakości marchew to trzeba stosować odpowiednią agrotechnikę, przy czym zabiegi dokonuje się zaraz po zbiorze przedplonu. Jeżeli jest to zboże, to podorywkę wykonuje się zaraz po zbiorze zboża, gdyż chwasty rosnące w nim szybko dojrzewają i wysiewają nasiona. Następnie wykonuje się bronowanie, co stworzy dobre warunki do kiełkowania i wzrostu chwastów, aby później je systematycznie niszczyć. To pozwoli na ograniczenie ilości zabiegów ochronnych środkami ochrony roślin w kolejnym roku. Jeśli jednak jest to pole na którym występują chwasty wieloletnie, to zaleca się zastosowanie jesienią środków niszczących system korzeniowy.

Nie chemiczne zwalczanie chwastów

W uprawie marchwi do zwalczania chwastów w pierwszej kolejności stosuje się metody nie chemiczne jak użycie brony chwastownik czy specjalnego palnika gazowego. W celu ograniczenia drutowców można wykorzystać pułapki zamieszczone w glebie na głębokości 5-10 cm z kawałkami ziemniaków lub buraków. Z kolei motyle rolnic można odławiać za pomocą pułapek z melasą.

Nawożenie marchwi

Marchew charakteryzuje się dużą skłonnością do magazynowania azotanów i metali ciężkich i azotanów, przez co tak niezwykle istotne jest odpowiednie nawożenie poprzedzone analizą gleby odnośnie kwasowości i składników pokarmowych. Tym bardziej, że dla tego warzywa optymalny odczyn gleby mineralnej to pH 6-7, a torfowej 5, 5-6 pH, a także wapń - 1000 a 2000 mg Ca/dcm3 gleby.

Nawożenie ustala się na podstawie zawartości w glebie przyswajalnych form składników pokarmowych w mg/dcm3 gleby. Zalecane dla marchwi zawartości wynoszą: 50-80 N, 120-150 K, 40-60 P, 60-80 Mg, 1000-2000 Ca. Natomiast optymalna zawartość azotu w liściach marchwi po 50 dniach od wschodów wynosi 4% suchej masy a po 95 dniach 2, 8% suchej masy natomiast potasu powinna się utrzymać na poziomie powyżej 1, 7% suchej masy.

Zalecanym nawozem azotowym pod uprawę marchwi jest mocznik z uwagi na długi okres działania, na glebach zasadowych można stosować siarczan amonu. Nawozy te stosuje się przedsiewnie, ale tylko na glebach słabych można używać nawozów uzupełniające po, w tym głównie w formie saletrzanej. Stosowanie dolistnego nawożenia azotowego jest wskazane przede wszystkim w przypadku pojawienia się na liściach oznak chlorozy i nie wpływa na zwiększenie azotanów w korzeniach. Stosować można 1% roztwór mocznika w 2 lub 3 zabiegach w ilości 400 do 600 l /ha. Właściwe i dokładne nawożenie ma wpływ też na ograniczenie występowania chorób i szkodników ze względu na większą odporność roślin i szybki wzrost często przed wystąpieniem nasilenia szkodników. W nawożeniu należy uwzględnić także nawożenie mikroelementami, zalecane do uprawy marchwi to: miedź, bor, cynk, można je stosować doglebowo lub w kilku zabiegach dolistnych.


Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!