| Autor: mikolaj

I wiesz, co jesz - szparagi

Majowo – Szparagowo! Kto lubi szparagi ten wie, że sezon na nie trwa dość krótko. Teraz szparagi dostępne są już praktycznie w każdym "warzywniaku", zatem jedzmy szparagi. Tak rozpoczyna się kolejna część naszych kulinarnych opowieści, tym razem o szparagach. Materiał dostaliśmy od Was - dziękujemy!

I wiesz, co jesz - szparagi
SPOSOBY PRZYRZĄDZENIA
 
Z uwagi na trzy rodzaje uprawianych szparagów jadalnych: białe, fioletowe i zielone, należy dostosować sposób ich przygotowania do spożycia w zależności od odmiany.

Szparagi białe są grubsze i bardziej łykowate od pozostałych odmian. Mają zdrewniałą skórkę, dlatego należy je przed ugotowaniem obrać.

Zielone szparagi są najdelikatniejsze ze wszystkich odmian, mają bardziej wyrazisty smak i aromat. Nie trzeba ich obierać przed gotowaniem. W Polsce coraz częściej spotykane, jednak największą popularnością cieszą się we Francji.

Fioletowa odmiana szparagów uchodzi, ze względu na rzadkość występowania, za potrawę wykwitną. Ponadto mają intensywniejszy zapach i smak i są słodsze od białych i zielonych.

Wszystkie rodzaje szparagów przed gotowaniem pozbawiamy końcówek. Główka jest najsmaczniejsza i jednocześnie najdelikatniejsza. Dlatego do gotowania w wodzie najlepiej użyć na tyle wysokiego garnka, aby główki szparagów wystawały ponad poziom wody. Szparagi gotujemy w osolonej wodzie z dodatkiem łyżeczki cukru. Czas gotowania jest uzależniony od rodzaju szparagów. Najdłużej gotują się białe – ok. 20 min, zielone ok. 15 min, a fioletowe – ok. 10 min.

Szparagi ugotowane w mleku są delikatniejsze w smaku, a odsmażone na maśle są słodsze.


Szparagi - przepisy kulinarne

ZIELONY KREM SZPARAGOWY
 
Składniki:

• 2 pęczki zielonych szparagów,
• 2 cebulki szalotki,
• 1 ząbek czosnku,
• 4 łyżki masła,
• 5 łyżek oliwy extra vergine,
• około 2 szklanki bulionu,
• 1 filiżanka płynnej śmietanki kremówki,
• pęczek świeżej bazylii,
• sól, pieprz, szczypta gałki muszkatołowej,
• grzanki oraz zrumienione na patelni płatki migdałowe.

Sposób przyrządzania:
Szparagi umyć, odkroić twarde końcówki i obrać grubsze części. Następnie należy odciąć główki i zagotować je na parze przez chwilę aby były jędrne. Dodaję je na sam koniec do ugotowanej i przetartej już zupy. Resztę łodygi szparagów należy pokroić na kawałki i gotować w bulionie na półtwardo. Cebulki obierać, pokroić w kostkę, posolić i lekko dusić na maśle na patelni, wraz z pokrojonym czosnkiem. Następnie należy dolać oliwy i chwilę podgrzać razem. Cebulkę z dodatkami należy dodać do ugotowanych szparagów z bulionem, wrzucić liście bazylii, wraz z miękkimi łodyżkami (kilka listków zostawić do dekoracji). Zupę przyprawić do smaku solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Wszystko razem zmiksować w blenderze, przelać z powrotem do garnka i dodać 1/2 filiżanki śmietanki oraz odłożone końcówki szparagów. Przed podaniem zupę należy podgrzać, ale nie zagotować. Można podawać z grzankami lub prażonymi płatkami migdałowymi.


Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: