| Autor: mikolaj

I wiesz, co jesz - szparagi

Majowo – Szparagowo! Kto lubi szparagi ten wie, że sezon na nie trwa dość krótko. Teraz szparagi dostępne są już praktycznie w każdym "warzywniaku", zatem jedzmy szparagi. Tak rozpoczyna się kolejna część naszych kulinarnych opowieści, tym razem o szparagach. Materiał dostaliśmy od Was - dziękujemy!

I wiesz, co jesz - szparagi
Historia
 
Egipcjanie 5000 lat temu wizerunkami szparagów ozdabiali sarkofagi i składali je bogom w ofierze. Ok. 4500 lat temu smak szparagów docenili starożytni Rzymianie. Również starożytni Grecy traktowali szparagi jako luksusowy przysmak, a także jako lek na różne schorzenia wątroby. Ponadto uważali oni, że szparagi są doskonałym środkiem pobudzającym popęd seksualny. Nazwa szparagów pochodzi  z greckiego, gdzie słowo „asparagus” oznacza młody pęd.

Dopiero w drugiej połowie XV w. szparagi trafiły na stoły elit we Francji. Uprawiane były w większości w ogrodach klasztornych.

W Polsce szparagi pojawiły się  w XVIII wieku, za czasów Napoleona. Pierwsze wzmianki o szparagach przytacza Adam Mickiewicz w „Panu Tadeuszu”. Jednakże regularna uprawa tego warzywa rozpoczęła się dopiero w XIX w.

Obecnie szparagi uprawia się prawie na całym świecie. Największymi producentami są: Chiny, Włochy, Holandia, Japonia, Tajwan i Stany Zjednoczone.
 
WŁAŚCIWOŚCI ODŻYWCZE I ZASTOSOWANIE


Szparagi są idealnym przysmakiem dla osób dbających o zgrabną sylwetkę lub odchudzających się, bowiem w 100 gramach tego warzywa jest tylko 15 – 30 kcal! Spowodowane jest to dużą zawartością wody, która stanowi ok. 90 % tego warzywa. Pomimo niskiej kaloryczności warzywa te są pożywne ze względu na dość dużą zawartość białka. Szparagi zawierają wiele różnorodnych składników odżywczych, ale z każdego po trochu. I tak zawierają m.in. witaminy z grupy B, witaminę C, K oraz witaminę A (bogate są w nią zwłaszcza szparagi zielone), a także błonnik, kwas foliowy i sole: potasu, wapnia, sodu, magnezu, fosforu, żelaza, cynku i fluoru.

Szparagi są lekkostrawne i delikatne, w związku z czym nie obciążają układu trawiennego, tylko – dzięki dużej zawartości błonnika - regulują jego pracę. Już starożytni Grecy stosowali szparagi na schorzenia wątroby. Szparagi zwiększają krzepliwość krwi i zapobiegają pękaniu naczyń włosowatych, obniżają ryzyko wystąpienia chorób serca. Szparagi mają także działanie bakteriobójcze, dzięki czemu – spożywane regularnie – zapobiegają powstawaniu chorób nowotworowych. Związki kwasu asparaginowego, zawartego w szparagach biorą udział w metabolizmie tkanki nerwowej, a więc wpływają pozytywnie na pamięć i koncentrację. W Chinach, preparaty ze szparagów są stosowane do leczenia kaszlu.

Jednak szparagi oprócz właściwości pozytywnych na organizm człowieka, mogą,  ze względu na dużą zawartość związków purynowych, szkodzić. Nie powinny ich zatem jeść osoby chorujące na dnę moczanową oraz mające problemy z nerkami.

Szparagi ze względu na swój falliczny kształt są uznawane za afrodyzjak – zawierają substancje pobudzające libido.


 

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: