| Autor: redakcja1

Ziemniaki - obierać czy nie obierać? Oto jest pytanie

Wiele mówi się o obieraniu skórki ziemniaków, bo jest niezdrowa, ale czy aby na pewno wato się jej od razu pozbywać? Postanowiliśmy przyjrzeć się tej sprawie.

Ziemniaki - obierać czy nie obierać? Oto jest pytanie

Ziemniaki młode i stare


Przede wszystkim należy ziemniaki podzielić na dwie grupy: młode, zdrowie z cienką i delikatną skórką oraz na tzw. stare, które mogą kiełkować i być uszkodzone.
 
W skórce już dojrzałych, zielonych i młodych ziemniakach, a także w kiełkach występuje solanina, związek toksyczny podejrzany o właściwości rakotwórcze.
 
Dlatego trzeba też z nimi umiejętnie się obchodzić. Pędy, zieloną warstwę czy oczka w tych warzywach należy dokładnie usuwać. Oczywiście wszelkie uszkodzenia czy pleśń również. Z kolei wywar po ugotowaniu takich ziemniaków zarówno młodych jak i kiełkujących należy wylać, bo przechodzi do niego solanina.
 
W przypadku zdrowych i jasnych młodych ziemniaków kupionych od znanego dostawcy, który nie używa na potęgę środków wystarczy wierzchnią skórkę porządnie wyszorować i zeskrobać ją lekko. W ten sposób unikniemy pozbycia się wielu cennych składników znajdujących się tuż pod skórką.
 
Można też ziemniaki zapiekać czy gotować w tzw. mundurkach jeśli są zdrowe i nieuszkodzone oraz uprzednio dobrze oczyszczone, a następnie obrać ze skórki i podawać z masełkiem czy dodać do sałatek.
 

Substancje odżywcze w ziemniakach
 

Co znajdziemy w ziemniaku? Warzywa te zawierają w sobie dużo skrobi, choć poza nią posiadają wapń, potas, magnez, żelazo, fosfor, błonnik, niewiele tłuszczu – 0,1%, białka – 2% oraz są niskokaloryczne - średnio 77 kcal w 100 g. Wśród witamin najwięcej jest witaminy C, choć mają też witamin A, B1, B2, B3, B6 i PP.
 
Niemniej jednak warto pamiętać, że stare ziemniaki mają więcej kalorii niż młode oraz mniej witaminy C, chociaż zawierają za to więcej potasu i fosforu oraz witamin B1 i B6.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!