| Autor: redakcja1

Opóźnione zbiory ziemniaków

Na przełomie października i listopada br. zbiory ziemniaków w Europie Zachodniej były zaawansowane w 70-75%.

Opóźnione zbiory ziemniaków
Notowane opóźnienie wynikało z ulewnych opadów deszczu, jakie miały miejsce w drugiej połowie września i w październiku, co również może mieć wpływ na gorsze przechowywanie zebranych w tym czasie bulw.
 
Jak wynika z danych NEPG (Organizacja Producentów Ziemniaków Północno-Zachodniej Europy, zrzeszająca producentów ziemniaków jadalnych z Niemiec, Francji, Belgii, Holandii i Wielkiej Brytanii) obszar uprawy ziemniaków, ale z wykluczeniem odmian skrobiowych i sadzeniaków w północno-zachodniej części Europy w 2019 r. zwiększył się o 2,6% w skali roku i wynosi 614 tys. ha, a w stosunku do średniej pięcioletniej jest większy o 9,0%.
 
Zbiory ziemniaków jadalnych w Niemczech w 2019 r. wynoszą 8 mln t i są o 0,7 mln t wyższe niż w 2018 r. Wzrost ten jest wynikiem wzrostu powierzchni uprawy o 4,2% i wyższych plonów o 4,9%. We Francji produkcja ziemniaków jadalnych przewidywana jest na 6,4 mln t względem 6 mln t w ubiegłym roku, przy większym areale o 2,1% i plonach o 4,9%.
 
W Belgii i w Holandii obszar uprawy ziemniaków jadalnych wzrosła się odpowiednio o 3,1 i 2,3%. W obu tych krajach szacowana jest spora zwyżka plonów w porównaniu z rokiem ubiegłym, w Belgii o 8%, a w Holandii o 10% w efekcie czego zbiory ziemniaków wzrosną odpowiednio o 11,2% do 4 mln t i o 12,6% do 3,7 mln t.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!