Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Mniej ziemniaków w Europie Zachodniej. Niesprzyjająca pogoda i duże natężenie zarazy ziemniaczanej podniosły koszty produkcji

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W 2016 roku zbiory ziemniaków w Europie Zachodniej są mniejsze niż w 2015 r. NEPG...

W 2016 roku zbiory ziemniaków w Europie Zachodniej są mniejsze niż w 2015 r. NEPG (Stowarzyszenie Producentów Ziemniaków Północno-Zachodniej Europy), w najnowszym komunikacie z końca września oceniło zbiory ziemniaków jadalnych w pięciu państwach członkowskich, tj. Niemcy, Holandia, Belgia, Francja i Wielka Brytania na 24,9 mln ton w odniesieniu do 25,3 mln ton w minionym roku.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Produkcja ziemniaków w UE

 
Spadek produkcji o 1,6% nastąpił mimo zwyżki obszaru uprawy z 527 do 552 tys. ha. Plony ziemniaków jadalnych są prognozowane na 451 dt/ha względem 480 dt/ha w roku ubiegłym. W stosunku do średniej pięcioletniej w 2016 r. powierzchnia uprawy jest większa o 3,6%, plony mniejsze o 5,6%, a zbiory o 2,2%.
 
Jak podaje Wiesław Dzwonkowski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, występuje ogromne zróżnicowanie plonów w poszczególnych rejonach oraz w zależności od uprawianych odmian. Wynika to z bardzo zróżnicowanych warunków agrometeorologicznych na poszczególnych obszarach upraw (m.in. z powodu bardzo wysokiej temperatury i ulewnych deszczy w czasie wegetacji).
 
NEPG wskazuje również w swoim komunikacie na znacznie większe koszty produkcji ziemniaków w 2016 roku. To wynik niesprzyjającej pogody i dużego natężenia zarazy ziemniaczanej. Wymusiło to zwiększone nakłady na ochronę, co przy niższych plonach pogorszyło opłacalność.
 
Ceny ziemniaków w Europie Zachodniej są stosunkowo wysokie i z powodu niższej produkcji oczekiwana jest kontynuacja tego trendu dla cen z otwartego rynku. Świadczy o tym spory wzrost notowań cen ziemniaków do przetwórstwa w kontraktach terminowych na kwiecień 2017 r. do 260 euro/t w porównaniu do ok. 180 euro/t w tym samym okresie poprzedniego roku.
 
Pewne trudności mogą mieć producenci, którzy zawierali kontrakty. Przy mniejszym plonowaniu i ewentualnych reklamacjach partii o słabszej jakości, rentowność ich produkcji może się pogorszyć.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +1 pkt. razem głosów: 1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rynki hurtowe – dla rolnika i konsumenta
 • Rynki hurtowe – dla rolnika i konsumenta

  − Na globalnym rynku handlu towarami rolno-spożywczymi potrzebne są polskie podmioty, które będą oferować rolnikom godziwą zapłatę za ich produkty rolno-spożywcze. Będą to swego rodzaju...
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl