| Autor: redakcja1

Mniej ziemniaków w Europie Zachodniej. Niesprzyjająca pogoda i duże natężenie zarazy ziemniaczanej podniosły koszty produkcji

W 2016 roku zbiory ziemniaków w Europie Zachodniej są mniejsze niż w 2015 r. NEPG (Stowarzyszenie Producentów Ziemniaków Północno-Zachodniej Europy), w najnowszym komunikacie z końca września oceniło zbiory ziemniaków jadalnych w pięciu państwach członkowskich, tj. Niemcy, Holandia, Belgia, Francja i Wielka Brytania na 24,9 mln ton w odniesieniu do 25,3 mln ton w minionym roku.

Mniej ziemniaków w Europie Zachodniej. Niesprzyjająca pogoda i duże natężenie zarazy ziemniaczanej podniosły koszty produkcji

Produkcja ziemniaków w UE

 
Spadek produkcji o 1,6% nastąpił mimo zwyżki obszaru uprawy z 527 do 552 tys. ha. Plony ziemniaków jadalnych są prognozowane na 451 dt/ha względem 480 dt/ha w roku ubiegłym. W stosunku do średniej pięcioletniej w 2016 r. powierzchnia uprawy jest większa o 3,6%, plony mniejsze o 5,6%, a zbiory o 2,2%.
 
Jak podaje Wiesław Dzwonkowski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, występuje ogromne zróżnicowanie plonów w poszczególnych rejonach oraz w zależności od uprawianych odmian. Wynika to z bardzo zróżnicowanych warunków agrometeorologicznych na poszczególnych obszarach upraw (m.in. z powodu bardzo wysokiej temperatury i ulewnych deszczy w czasie wegetacji).
 
NEPG wskazuje również w swoim komunikacie na znacznie większe koszty produkcji ziemniaków w 2016 roku. To wynik niesprzyjającej pogody i dużego natężenia zarazy ziemniaczanej. Wymusiło to zwiększone nakłady na ochronę, co przy niższych plonach pogorszyło opłacalność.
 
Ceny ziemniaków w Europie Zachodniej są stosunkowo wysokie i z powodu niższej produkcji oczekiwana jest kontynuacja tego trendu dla cen z otwartego rynku. Świadczy o tym spory wzrost notowań cen ziemniaków do przetwórstwa w kontraktach terminowych na kwiecień 2017 r. do 260 euro/t w porównaniu do ok. 180 euro/t w tym samym okresie poprzedniego roku.
 
Pewne trudności mogą mieć producenci, którzy zawierali kontrakty. Przy mniejszym plonowaniu i ewentualnych reklamacjach partii o słabszej jakości, rentowność ich produkcji może się pogorszyć.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!