| Autor: redakcja1

Ceny ziemniaków mogą wzrosnąć. Spada areał ich upraw

Jak wynika z danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ceny ziemniaków młodych na rynkach hurtowych w Polsce w ostatnim tygodniu maja i pierwszym czerwca bieżącego roku kształtowały się w granicy wynoszącej przeciętnie 1,67 zł/kg i były o 4% większe niż w analogicznym okresie przed rokiem - podaje Bank BGŻ BNP Paribas.

Ceny ziemniaków mogą wzrosnąć. Spada areał ich upraw

Ceny ziemniaków w Polsce
 

W przypadku ziemniaków z ubiegłorocznych zbiorów, średnia cena w hurcie w maju ukształtowała się na poziomie 1,03 zł/kg  była o 58% niższa niż w tym samym miesiącu przed rokiem.
 

Niski poziom cen ziemniaków utrzymywał się w całym sezonie 2014/2015. Mógł on wpłynąć na ograniczenie powierzchni uprawy tych roślin w bieżącym roku i tym samym przyczynić się do tegorocznych wzrostów cen.


Areał upraw ziemniaków w Europie
 

Podobne tendencje można zauważyć na rynkach zagranicznych. Według wstępnych prognoz Potato Council (dla NEPG - North-Western European Potato Growers), areał upraw ziemniaków w krajach NEPG, czyli Niemcy, Francja, Wlk. Brytania, Holandia i Belgia może zmaleć w sumie o 2,5% w odniesieniu do 2014 r.
 

Agreste przewiduje, że tegoroczna powierzchnia upraw ziemniaków we Francji obniży się o 3% w porównaniu do roku poprzedniego. 2-3% zniżki obszaru upraw tych roślin oczekuje się w Holandii. Poza tym, spadek areału spodziewany jest w krajach basenu Morza Śródziemnego, tj. m.in. w Hiszpanii, na Cyprze czy też w Egipcie.

Plonowanie ziemniaków w Europie

 

Zdaniem Potato Council, zbiory bulw w krajach NEPG mogą być niższe o 9% w skali roku, przy założeniu że plony ziemniaków w tych państwach ukształtują się na przeciętnym poziomie z ostatnich 5 lat. Jednakże, ostateczna sytuacja będzie zależała głównie od wysokości plonowania ziemniaków, które na aktualnym etapie trudno oszacować.
 

Negatywnie na plonowanie mogą wpłynąć opóźnienia w sadzeniach ziemniaków w krajach NEPG oraz pozostałych krajach Europy m.in. w Polsce. Prognozy Komisji Europejskiej, mówią o zniżce średniego plonu ziemniaków w Unii o 1,9% w obrębie roku, z czego w Polsce o 7,8% i w Niemczech o 5,6%.
 

W przypadku realizacji scenariusza niższe zbiory w krajach UE-27 mogą się przełożyć na wzrost cen w relacji do roku poprzedniego, co może być czynnikiem wspierającym rosnące ceny ziemniaków także w Polsce w trzecim i czwartym kwartale 2015 roku.
 

Jeśli chodzi o ziemniaki ze zbiorów w 2014 r. według danych Potato Council (Potato Weekly 1/06/2015), na rynkach zachodnioeuropejskich (kraje NEPG) przeciętnie w maju br. kosztowały one o 14-42% mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!