Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Sytuacja na polskim i unijnym rynku ziemniaków

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W Europie, z powodu dużych zapasów oraz utrzymującej się wysokiej, jak na te porę roku...

W Europie, z powodu dużych zapasów oraz utrzymującej się wysokiej, jak na te porę roku temperatury, ceny ziemniaków są bardzo niskie - poinformował Wiesław Dzwonkowski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Rynek ziemniaków w UE

Producenci jednak z lekkim optymizmem oczekują przyszłego sezonu, gdyż przewidywany jest spadek obszaru upraw ziemniaków praktycznie u wszystkich unijnych producentów, na co wskazuje dużo mniejsze zainteresowanie sadzeniakami oraz doniesienia o znacznie niższej powierzchni uprawy tych warzyw na najwcześniejszy zbiór, sięgający nawet 30% w Hiszpanii i Portugalii.

Eksport ziemniaków z Polski

Z danych zebranych przez Dzwonkowskiego wynika, że polski eksport ziemniaków w pierwszej połowie bieżącego sezonu wyniósł 12,6 tys. ton i był o 4% wyższy niż w poprzednim sezonie, ale o 64% mniejszy w odniesieniu do tego samego czasu sezonu 2012/2013. Przeciętna cena w wywozie wyniosła 106 euro/t i była o 41% mniejsza niż przed rokiem. Blisko połowę tej wysyłki, tj. 5,8 tys. ton stanowiła dostawa do Mołdawii, podczas gdy w analogicznym okresie poprzedniego sezonu było to 2,6 tys. ton. Średnia cena w eksporcie do tego kraju wyniosła 65 euro/t w odniesieniu do 110 euro/t w sezonie poprzednim.

 

Do Rumunii, która w poprzednim sezonie była głównym odbiorcą polskich ziemniaków, wysłano zaledwie 800 ton. Sprzedaż do pozostałych krajów UE była także bardzo niewielka, bo w ilości 1,7 tys. ton. Pojawiły się nowe kierunki sprzedaży polskich ziemniaków na rynki zagraniczne. Wywieziono ponad 2,5 tys. ton ziemniaków do Iraku oraz po 600 ton do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Omanu.

Import ziemniaków do Polski

Import ziemniaków do Polski w pierwszej połowie sezonu 2014/2015 wyniósł 21,2 tys. ton i był o 13% mniejszy niż przed rokiem. Przeciętna cena w imporcie wyniosła 147 euro/t i była o 46% niższa niż przed rokiem. Najwięcej zakupiono ziemniaków z Niemiec - 12,6 tys. ton w średniej cenie 112 euro/t oraz z Francji - 4,7 tys. ton, po 94 euro/t. Z Belgii i Holandii sprowadzono po 1,4 tys. ton, a spoza UE - 85 ton.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Pomocnik przy zbiorach - 4,5 tys. umów
 • Pomocnik przy zbiorach - 4,5 tys. umów

  Niespełna miesiąc temu weszła w życie ustawa umożliwiająca zawieranie nowego rodzaju umowy cywilnoprawnej jako podstawy świadczenia pomocy przy zbiorach.
 • Polska liderem w przyroście produkcji serów, mleka pitego i śmietany
 • Polska liderem w przyroście produkcji serów, mleka pitego i śmietany

  Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, w pierwszym kwartale 2018 r., w odniesieniu do porównywalnego okresu przed rokiem, dostawy mleka w Unii Europejskiej wzrosły o 2,3% do 38,9 mln t.
 • Uprawy wielkoobszarowe – nie tędy droga!
 • Uprawy wielkoobszarowe – nie tędy droga!

  W XX wieku produkcja żywności stała się wielkim przemysłem, którego głównym celem jest zysk. Język gospodarzy zdominowały takie słowa, jak mechanizacja, chemizacja, intensyfikacja…
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl