| Autor: redakcja1

Sytuacja na polskim i unijnym rynku ziemniaków

W Europie, z powodu dużych zapasów oraz utrzymującej się wysokiej, jak na te porę roku temperatury, ceny ziemniaków są bardzo niskie - poinformował Wiesław Dzwonkowski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Sytuacja na polskim i unijnym rynku ziemniaków

Rynek ziemniaków w UE

Producenci jednak z lekkim optymizmem oczekują przyszłego sezonu, gdyż przewidywany jest spadek obszaru upraw ziemniaków praktycznie u wszystkich unijnych producentów, na co wskazuje dużo mniejsze zainteresowanie sadzeniakami oraz doniesienia o znacznie niższej powierzchni uprawy tych warzyw na najwcześniejszy zbiór, sięgający nawet 30% w Hiszpanii i Portugalii.

Eksport ziemniaków z Polski

Z danych zebranych przez Dzwonkowskiego wynika, że polski eksport ziemniaków w pierwszej połowie bieżącego sezonu wyniósł 12,6 tys. ton i był o 4% wyższy niż w poprzednim sezonie, ale o 64% mniejszy w odniesieniu do tego samego czasu sezonu 2012/2013. Przeciętna cena w wywozie wyniosła 106 euro/t i była o 41% mniejsza niż przed rokiem. Blisko połowę tej wysyłki, tj. 5,8 tys. ton stanowiła dostawa do Mołdawii, podczas gdy w analogicznym okresie poprzedniego sezonu było to 2,6 tys. ton. Średnia cena w eksporcie do tego kraju wyniosła 65 euro/t w odniesieniu do 110 euro/t w sezonie poprzednim.

 

Do Rumunii, która w poprzednim sezonie była głównym odbiorcą polskich ziemniaków, wysłano zaledwie 800 ton. Sprzedaż do pozostałych krajów UE była także bardzo niewielka, bo w ilości 1,7 tys. ton. Pojawiły się nowe kierunki sprzedaży polskich ziemniaków na rynki zagraniczne. Wywieziono ponad 2,5 tys. ton ziemniaków do Iraku oraz po 600 ton do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Omanu.

Import ziemniaków do Polski

Import ziemniaków do Polski w pierwszej połowie sezonu 2014/2015 wyniósł 21,2 tys. ton i był o 13% mniejszy niż przed rokiem. Przeciętna cena w imporcie wyniosła 147 euro/t i była o 46% niższa niż przed rokiem. Najwięcej zakupiono ziemniaków z Niemiec - 12,6 tys. ton w średniej cenie 112 euro/t oraz z Francji - 4,7 tys. ton, po 94 euro/t. Z Belgii i Holandii sprowadzono po 1,4 tys. ton, a spoza UE - 85 ton.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!