| Autor: mikolaj

Notowania zbóż. Amerykańska kukurydza runęła w dół blisko 5% (31.03.2015)

Wczoraj USDA opublikował jedne z najważniejszych amerykańskich raportów. Pierwszy o stanie zapasów na 1-marca i drugi na temat prognoz tegorocznych zasiewów. Obydwa te raporty okazały się dużo lepsze od wcześniejszych oczekiwań dla kukurydzy.

Notowania zbóż. Amerykańska kukurydza runęła w dół blisko 5% (31.03.2015)

Notowania zbóż

W efekcie blisko 5% przecena na rynku futures kukurydzy. Notowania kukurydzy pociągnęły za sobą pszenicę notowaną w Chicago, mimo że raport w przypadku pszenicy nie był już tak korzystny. Seria najbliższa na pszenicę spadła we wtorek w Chicago o 3,5%. Analogiczny kontrakt na unijną pszenicę stracił w Paryżu ok. 2%.

Soja w górę po gorszych niż się spodziewano danych prognozowanego areału zasiewów w USA. Raport prognozuje, że areał zasiewów amerykańskiej soi będzie na nowym rekordowym poziomie. Jednak USDA pokazał mniejsze niż oczekiwali analitycy zastąpienie przez farmerów upraw kukurydzy na rzecz soi. Notowania soi w Chicago wzrosły wczoraj o 0,6%, a za nimi w podobnym zakresie canola i rzepak na Matif.


Jak informuje Andrzej Bąk, z e-WGT, euro straciło wczoraj do dolara blisko 1%. Wspólna waluta tanieje także w stosunku do złotego. Na wtorkowym zamknięciu 1 euro wyceniane było na ok. 4,07 zł - najniżej od stycznia 2013 roku.

 

Raporty Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) z 31.03.2015 (stan amerykańskich zapasów na 1-marca oraz prognozowany areał zasiewów):

Kukurydza: (dane obu raportów lepsze od oczekiwań ale niższy areał rok do roku)

Kukurydza zapasy: 196,6 mln ton - wzrost o 11% rok do roku i 3,3 mln ton więcej od oczekiwań rynku.

Kukurydza areał: 89,2 mln akrów (-1,8 mln akrów rok do roku lub -2%), oczekiwano 88,2 mln akrów.

Soja: (dane gorsze od oczekiwań ale dużo lepsze rok do roku)

Soja zapasy: 36,31 mln ton (+9,26 mln ton rok do roku, lub +34%)  średnia oczekiwań to 36,74 mln ton

Soja areał: 84,635 mln akrów (ok. +1 mln akrów rok do roku), oczekiwano 85,93 mln akrów.

Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!