| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Kontrakty na zboża i oleiste kontynuowały spadki (19.10.2015)

Przeceny dotyczyły wczoraj szerokiego rynku surowców i większości kontraktów rolnych. Notowania pszenicy (najbliższa seria) spadły na zamknięciu sesji o 1,3% w Chicago i o niecały 1% w Paryżu. Amerykańska kukurydza straciła na wartości 1%, podczas gdy unijny kontrakt potaniał o 1,7%.

Notowania zbóż i oleistych. Kontrakty na zboża i oleiste kontynuowały spadki (19.10.2015)

Notowania zbóż

Jak relacjonuje Andrzej Bąk z e-WGT, na światowym rynku widoczna jest silna presja spadkowa wywierana przez rosnącą podaż tegorocznej kukurydzy i soi. Jednocześnie zmalało zagrożenie suszą w kluczowych obszarach zasiewów pszenicy ozimej (USA, Rosja, Ukraina) za wyjątkiem Australii, gdzie deficyt opadów utrzymuje się nadal (efekt El-Nino).

Czwartą sesję z rzędu taniała w poniedziałek amerykańska soja, tu jednak spadki miały mniejszy zasięg z uwagi na silną sprzedaż eksportową.

W USA trwają właśnie zbiory, a korzystna pogoda sprzyja rolnikom. Zaawansowanie zbiorów soi o 9% wyprzedza średnią pięcioletnią i osiągnęło do niedzieli 77%. Także zbiory amerykańskiej kukurydzy przyspieszyły - wyprzedzają już o 5% średnie tempo, a ich zaawansowanie wynosi 59% areału.

Zwalnia eksport amerykańskich zbóż, podczas gdy utrzymuje się silny eksport amerykańskiej soi. Poniedziałkowe dane tygodniowe USDA o wysyłkach eksportowych potwierdzają słaby popyt na amerykańską kukurydzę i pszenicę. W minionym tygodniu wysłano na eksport 460 tys. ton kukurydzy (wynik gorszy o 1/4 niż tydzień wcześniej) i 205 tys. ton pszenicy (36% spadek tydzień do tygodnia). Dotychczasowy (od początku sezonu) eksport pszenicy pozostaje w tyle za ubiegłorocznym o 19% a w przypadku kukurydzy o 24%.

Dotychczasowa sprzedaż eksportowa amerykańskiej soi (początek sezonu) wyprzedza tę sprzed roku o 15%, a w ostatnim tygodniu wysłano na eksport aż 2,4 mln ton.

Na rynku pojawiają się także komentarze negatywne, podważające październikową, optymistyczną prognozę USDA dla Australii i Ukrainy.

USDA podniósł swoją wcześniejszą prognozę zbiorów pszenicy w Australii o 1 mln ton do 27 mln ton, w tym czasie inne ośrodki analityczne tną australijskie zbiory pszenicy ze względu na suszę, a najnowsze prognozy mówią o zbiorach na poziomie 23-25 mln ton. Październikowy raport USDA oszacował ukraińskie zbiory kukurydzy na 25 mln ton, podczas gdy najnowsze oficjalne prognozy płynące z Ukrainy mówią o zbiorach nie większych niż 23 mln ton (28,5 mln ton rok temu).


Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!