Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Notowania zbóż i oleistych. Kontrakty na zboża i oleiste kontynuowały spadki (19.10.2015)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Przeceny dotyczyły wczoraj szerokiego rynku surowców i większości kontraktów rolnych....

Przeceny dotyczyły wczoraj szerokiego rynku surowców i większości kontraktów rolnych. Notowania pszenicy (najbliższa seria) spadły na zamknięciu sesji o 1,3% w Chicago i o niecały 1% w Paryżu. Amerykańska kukurydza straciła na wartości 1%, podczas gdy unijny kontrakt potaniał o 1,7%.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Notowania zbóż

Jak relacjonuje Andrzej Bąk z e-WGT, na światowym rynku widoczna jest silna presja spadkowa wywierana przez rosnącą podaż tegorocznej kukurydzy i soi. Jednocześnie zmalało zagrożenie suszą w kluczowych obszarach zasiewów pszenicy ozimej (USA, Rosja, Ukraina) za wyjątkiem Australii, gdzie deficyt opadów utrzymuje się nadal (efekt El-Nino).

Czwartą sesję z rzędu taniała w poniedziałek amerykańska soja, tu jednak spadki miały mniejszy zasięg z uwagi na silną sprzedaż eksportową.

W USA trwają właśnie zbiory, a korzystna pogoda sprzyja rolnikom. Zaawansowanie zbiorów soi o 9% wyprzedza średnią pięcioletnią i osiągnęło do niedzieli 77%. Także zbiory amerykańskiej kukurydzy przyspieszyły - wyprzedzają już o 5% średnie tempo, a ich zaawansowanie wynosi 59% areału.

Zwalnia eksport amerykańskich zbóż, podczas gdy utrzymuje się silny eksport amerykańskiej soi. Poniedziałkowe dane tygodniowe USDA o wysyłkach eksportowych potwierdzają słaby popyt na amerykańską kukurydzę i pszenicę. W minionym tygodniu wysłano na eksport 460 tys. ton kukurydzy (wynik gorszy o 1/4 niż tydzień wcześniej) i 205 tys. ton pszenicy (36% spadek tydzień do tygodnia). Dotychczasowy (od początku sezonu) eksport pszenicy pozostaje w tyle za ubiegłorocznym o 19% a w przypadku kukurydzy o 24%.

Dotychczasowa sprzedaż eksportowa amerykańskiej soi (początek sezonu) wyprzedza tę sprzed roku o 15%, a w ostatnim tygodniu wysłano na eksport aż 2,4 mln ton.

Na rynku pojawiają się także komentarze negatywne, podważające październikową, optymistyczną prognozę USDA dla Australii i Ukrainy.

USDA podniósł swoją wcześniejszą prognozę zbiorów pszenicy w Australii o 1 mln ton do 27 mln ton, w tym czasie inne ośrodki analityczne tną australijskie zbiory pszenicy ze względu na suszę, a najnowsze prognozy mówią o zbiorach na poziomie 23-25 mln ton. Październikowy raport USDA oszacował ukraińskie zbiory kukurydzy na 25 mln ton, podczas gdy najnowsze oficjalne prognozy płynące z Ukrainy mówią o zbiorach nie większych niż 23 mln ton (28,5 mln ton rok temu).


Czytaj dalej na następnej stronie...


1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +2 pkt. razem głosów: 2

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Pszczoły aż z 200 uli mogły zginąć - ku przestrodze
 • Pszczoły aż z 200 uli mogły zginąć - ku przestrodze

  Świadomość rolników jest coraz większa jak ważną rolę pełnią pszczoły. Tylko w tym roku z uwagi na brak pszczół w niektórych województwach były przewożone one z lubelskiego czy...
 • Prognoza globalnych zbiorów zbóż
 • Prognoza globalnych zbiorów zbóż

  Globalne zbiory zbóż z wykluczeniem ryżu w sezonie 2018/2019 mogą wynieść 2 089 mln ton, czyli o 1% więcej niż w poprzednim sezonie, ale o 1% mniej niż w rekordowym sezonie 2016/2017, kiedy...
 • Dlaczego drożeje paliwo?
 • Dlaczego drożeje paliwo?

  Polscy kierowcy są zaniepokojeni postępującym wzrostem cen benzyny i oleju napędowego na stacjach paliwowych. W mediach pojawiają się błędne spekulacje, że przyczyną może być nowy „podatek...
 • Samorząd wnioskuje o poprawę opłacalności upraw ekologicznych zbóż
 • Samorząd wnioskuje o poprawę opłacalności upraw ekologicznych zbóż

  W ramach PROW 2014-2020 znajduje się m.in. działanie „Rolnictwo ekologiczne", którego celem jest wspieranie dobrowolnych zobowiązań rolników, którzy podejmują się utrzymać lub przejść na...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl