| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Niewielkie zmiany na rynku unijnym (25.05.2015)

W poniedziałek, pod nieobecność rynku amerykańskiego, unijne kontrakty oraz kanadyjska canola utrzymywały się w wąskim przedziale wahań. Najbliższa seria pszenicy zakończyła dzień w Paryżu na poziomie z piątku, kukurydza potaniała o 1,25 eur/t, a rzepak podrożał o 0,25 eur/t. Notowania unijnego i kanadyjskiego rzepaku utrzymują się na wysokim poziomie w porównaniu do kompleksu sojowego notowanego w Chicago.

Notowania zbóż i oleistych. Niewielkie zmiany na rynku unijnym (25.05.2015)

Notowania zbóż

Wsparciem dla rzepaku są niższe prognozy tegorocznych zbiorów, podczas gdy soja powinna ustanowić rekord. Dodatkowym wsparciem cen są obawy związane z suchą pogodą na wielu obszarach upraw rzepaku w Kanadzie (tam uprawia się rzepak jary).

W Rosji rosną ceny pszenicy w ślad za rynkiem unijnym. IKAR twierdzi, że w ciągu tygodnia, cena pszenicy (FOB) z nowych zbiorów (12,5% białka) wzrosła o 5 USD/t, do 194 usd/t (na koniec ubiegłego tygodnia). Rosja jest jednym z największych producentów i eksporterów pszenicy na świecie, konkuruje z UE o rynki Afryki Północnej i krajów Bliskiego Wschodu.

Rosja nałoży cła eksportowe

Jak donosi Bloomberg, Rosja proponuje nowy podatek eksportowy na pszenicę w zaledwie 10 dni od zniesienia. Rząd Federacji Rosyjskiej chce chronić hodowców zwierząt przed wzrostem cen pasz.

Na rynku walutowym euro nadal słabnie do dolara amerykańskiego. Kurs eurodolara spadł w poniedziałek o 0,3% do poziomu najniższego od końca kwietnia. Na wartości traci też polski złoty. Na koniec dnia euro notowane było na 4,10 zł, a dolar na blisko 3,74 zł.

Amerykańskie kontrakty rozpoczęły notowania elektroniczne w poniedziałek wieczorem, po długim weekendzie związanym z Dniem Pamięci.

Jak podaje Andrzej Bąk z e-WGT, we wtorek ok. 9:30 na niewielkich plusach notowane są zarówno zboża jak i soja na CBoT.

Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!