W poniedziałek, pod nieobecność rynku amerykańskiego, unijne kontrakty oraz kanadyjska canola utrzymywały się w wąskim przedziale wahań. Najbliższa seria pszenicy zakończyła dzień w Paryżu na poziomie z piątku, kukurydza potaniała o 1,25 eur/t, a rzepak podrożał o 0,25 eur/t. Notowania unijnego i kanadyjskiego rzepaku utrzymują się na wysokim poziomie w porównaniu do kompleksu sojowego notowanego w Chicago.
Notowania zbóż
Wsparciem dla rzepaku są niższe prognozy tegorocznych zbiorów, podczas gdy soja powinna ustanowić rekord. Dodatkowym wsparciem cen są obawy związane z suchą pogodą na wielu obszarach upraw rzepaku w Kanadzie (tam uprawia się rzepak jary).
W Rosji rosną ceny pszenicy w ślad za rynkiem unijnym. IKAR twierdzi, że w ciągu tygodnia, cena pszenicy (FOB) z nowych zbiorów (12,5% białka) wzrosła o 5 USD/t, do 194 usd/t (na koniec ubiegłego tygodnia). Rosja jest jednym z największych producentów i eksporterów pszenicy na świecie, konkuruje z UE o rynki Afryki Północnej i krajów Bliskiego Wschodu.
Rosja nałoży cła eksportowe
Jak donosi Bloomberg, Rosja proponuje nowy podatek eksportowy na pszenicę w zaledwie 10 dni od zniesienia. Rząd Federacji Rosyjskiej chce chronić hodowców zwierząt przed wzrostem cen pasz.
Na rynku walutowym euro nadal słabnie do dolara amerykańskiego. Kurs eurodolara spadł w poniedziałek o 0,3% do poziomu najniższego od końca kwietnia. Na wartości traci też polski złoty. Na koniec dnia euro notowane było na 4,10 zł, a dolar na blisko 3,74 zł.
Amerykańskie kontrakty rozpoczęły notowania elektroniczne w poniedziałek wieczorem, po długim weekendzie związanym z Dniem Pamięci.
Jak podaje Andrzej Bąk z e-WGT, we wtorek ok. 9:30 na niewielkich plusach notowane są zarówno zboża jak i soja na CBoT.
Czytaj dalej na następnej stronie...
źródło: Gospodarz.pl/e-WGT/Andrzej Bąk, foto:
Gospodarz.pl/MP