| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Optymistyczne prognozy dołują wyceny kontraktów (2.09.2015)

Środa zakończyła się ostrym zjazdem cenowym kontraktów na pszenicę notowanych po obu stronach Atlantyku. Wrześniowe serie kontraktów straciły odpowiednio 2,7% w Paryżu i 2,3% w Chicago, osiągając swoje historyczne minima. Ceny w Chicago i w Paryżu zbliżyły się do wieloletnich minimów z października 2014 i maja 2015 r.

Notowania zbóż i oleistych. Optymistyczne prognozy dołują wyceny kontraktów (2.09.2015)

Rekordowe zbiory pszenicy

Zdaniem Andrzeja Bąk z e-WGT, zapowiada się, że sezon 2015/16 będzie trzecim z kolei, w którym światowe zbiory pszenicy ustanowią historyczny rekord. Według sierpniowej prognozy Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) globalna produkcja pszenicy powinna wynieść w obecnym sezonie - rekordowe 726,55 mln ton. Dla przypomnienia, poprzednie rekordy to: 725,25 mln t (2014/15) i 715,11 mln t (2013/14). Także trzeci sezon z rzędu, światowa produkcja pszenicy zdecydowanie wyprzedza spożycie, co prowadzi do wzrostu zapasów z 193,35 mln ton na koniec sezonu 2013/14 do 219,81 mln ton prognozowanych na koniec obecnego sezonu.

W tym roku bardzo dobre zbiory pszenicy zaliczyła UE i co ważne kraje Basenu Morza Czarnego. Pszenica pochodząca z Ukrainy i Rosji wygrywa konkurencję na światowych rynkach, także ze względu na silną dewaluację walut krajowych względem dolara i euro. Eksport rosyjskiej pszenicy jest na razie wolny (cła obowiązujące od lipca), rośnie za to sprzedaż pszenicy ukraińskiej. Kraje te, głównie Rosja, wygrywają w tym sezonie przetargi na dostawy do Egiptu (największy importer pszenicy na świecie).

Według Andrzeja Bąka, pewną nadzieję na powstrzymanie spadków cen pszenicy dają możliwe cięcia w produkcji tego zboża w Ameryce Południowej i może w Australii (ostatnio rosły szacunki dla tego kraju) ze względu na powszechnie zapowiadane nasilenie się El-Nino do końca tego roku.

Także, zapowiadane na niższe niż sezon wcześniej (wtedy był rekord), światowe zbiory kukurydzy są czynnikiem, który może łagodzić w dłuższym terminie spadki cen pszenicy, zwłaszcza na rynkach krajowych.

Dobre zbiory kukurydzy

Tym czasem jednak, zbliżamy się do amerykańskich zbiorów kukurydzy, a te zapowiadają się coraz lepiej. Ostatnio prognozy większości analityków, w tym USDA rosną do poziomu, który oznaczałby 3 wynik w historii (po 2 ostatnich rekordowych sezonach).

Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!