| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Silne odbicie na rynku soi (9.07.2015)

Czwartkowy entuzjazm z rynku akcji przeniósł się na rynek surowcowy i przy okazji także na kontrakty rolne. Interwencja rządu doprowadziła do silnego odbicia notowań indeksów giełdowych w Chinach, a to odmieniło nastroje na pozostałych parkietach. Obok akcji mocno rosły w czwartek surowce, ponieważ od kondycji chińskiej gospodarki zależy globalny popyt na takie towary jak ropa naftowa, miedź czy też soja.

Notowania zbóż i oleistych. Silne odbicie na rynku soi (9.07.2015)

Jak jednak podkreśka Andrzej Bąk z e-WGT, o ile Chiny są jednym z największych producentów i konsumentów zbóż na świecie (import jest stosunkowo mały), to w przypadku soi sytuacja jest odmienna. To chiński popyt dyktuje ceny w skali globalnej. Według USDA w sezonie 2015/16 Chiny zużyją 89,25 mln ton soi (30% światowego zużycia), podczas gdy zbiorą tylko 11,5 mln ton. Pozostałe 77,1 mln ton zaimportują, stanowi to 65% całego światowego importu.

Notowania soi w górę o ponad 3%, a śruty sojowej o blisko 4%

Nieco ponad 1% wzrostem zakończyła sesję w Chicago także kukurydza. Zarówno w przypadku amerykańskiej soi jak i kukurydzy inwestorzy oczekują korekty w dół tegorocznych zbiorów  w dzisiejszym raporcie USDA (opublikowany zostanie o godz. 18:00). Pszenica (SRW) zamknęła sesję w Chicago na poziomie z dnia poprzedniego, natomiast kontrakty notowane w Kansas i Minneapolis straciły na wartości po ok. 0,5%. Ceny amerykańskiej pszenicy są, szczególnie po ostatnich wzrostach, niekonkurencyjne na rynku międzynarodowym i hamują eksport. Dodatkowo rosną perspektywy produkcji i eksportu pszenicy z Rosji, czego dowodem był wygrany przetarg na dostawę pszenicy do Egiptu. W wielu miejscach na świecie, gdzie uprawiana jest pszenica, mamy w tym roku do czynienia z problemami pogodowymi, które przekładają się na korekty w dół, bardzo dobrych pierwszych prognoz. Jednak w miarę zaawansowania zbiorów pszenicy, premia za ryzyko pogodowe zawarta w cenach kontraktów (ciągle duża) będzie malała, a rosnąca sezonowo podaż, przy olbrzymich starych zapasach, powinna przynajmniej stabilizować notowania.

Z uwagi na dużo późniejsze zbiory, pogoda będzie ciągle mieć duży w pływ na notowania kukurydzy i soi.


Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!