| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Silne przeceny pszenicy i soi w USA (04.03.2015)

Pszenica w Chicago straciła na środowym zamknięciu 3%-seria marcowa i 2%-seria majowa.

Notowania zbóż i oleistych. Silne przeceny pszenicy i soi w USA (04.03.2015)

Notowania zbóż

Najbliższe serie kontraktów sojowych potaniały o 2%, a śruta sojowa powyżej 2%. Najmniej, bo tylko 0,1% i 0,4% obniżyły się ceny odpowiednio marcowej i majowej serii na amerykańską kukurydzę. Na Matif tradycyjnie już zmiany notowań były mniejsze niż za oceanem. Kontrakty na zboża taniały jednak mimo silnego wzrostu wartości euro.

Unijna pszenica potaniała o 1 eur do 184,5 eur/t, pozostając nadal w trendzie bocznym. Unijna kukurydza z dnia na dzień ustanawia swoje wielomiesięczne minima, w środę najbliższa seria straciła 1,5 eur do 146,25 eur/t i była najtańsza od października'2014.

W przeciwieństwie do zbóż, unijny rzepak oparł się negatywnym nastrojom panującym na globalnym rynku. Notowania majowej serii wzrosły w środę o 1 eur (+0,3%) do 365,75 eur/t.


W środę bardzo dużo działo się na rynku walutowym. Kurs euro osłabił się w stosunku do dolara o blisko 1%, spadając jednocześnie poniżej ważnego poziomu wsparcia (analiza techniczna), którym były wieloletnie minima zaliczone pod koniec stycznia 2015. Otwiera to drogę do kontynuacji trendu umacniania się USD względem EUR po lutowej konsolidacji. W przypadku takiego scenariusza rosła będzie presja spadkowa wywierana na amerykańskie kontrakty surowcowe w tym rolne.

Obok spadku eurodolara, silny wpływ na ceny surowców miały wczoraj informacje napływające z Chin. Premier tego kraju ogłosił w parlamencie rządowe prognozy wzrostu gospodarczego w 2015 roku na poziomie 7%, po 7,4% wzroście w 2014 roku. Kraj ten jest drugą gospodarką na świecie i największym importerem wielu surowców rolnych, każde spowolnienie wzrostu gospodarczego musi negatywnie wpływać na rynki akcji i notowania  kontraktów futures na towary rolne (mniejszy import np. soi).

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!