| Autor: mikolaj

Notowania zbóż. Mieszane zamknięcie sesji na rynku zbóż i oleistych (11.02.2015)

Po obu stronach Atlantyku taniały w środę kontrakty na kukurydzę. Najbliższa seria potaniała na Matif 1,25 eur/t (-0,8%) do 185,75 eur/t. W Chicago marcowy kontrakt na kukurydzę stracił na wartości 0,6% - informuje Andrzej Bąk, makler e-WGT.

Notowania zbóż. Mieszane zamknięcie sesji na rynku zbóż i oleistych (11.02.2015)

Notowania zbóż

Wczoraj EIA (U.S. Energy Information Administration) opublikowała cotygodniowe dane na temat produkcji etanolu. Pokazały one wzrost przerobu kukurydzy na biopaliwa ale jednocześnie rosną też zapasy etanolu. Przypomnijmy, że USDA we wtorkowym raporcie podniósł prognozę zużycia amerykańskiej kukurydzy na biopaliwa.

Unijny i amerykański (CBoT) kontrakt na pszenicę oraz kontrakty na oleiste zakończyły środową sesję mieszczącymi się w 1% wzrostami, odrabiły tym samym częściowo straty z wtorkowej sesji (publikacja lutowej prognozy USDA). Dziwić może wczorajszy wzrost notowań, szczególnie amerykańskiej, pszenicy po bardzo dobrych prognozach zawartych w raporcie USDA. Przypomnę, że amerykanie skorygowali w dół przewidywany eksport, jednocześnie podnieśli i tak już rekordowe światowe zbiory i zapasy pszenicy. Lutowy raport USDA był neutralny dla kukurydzy i soi, potwierdził rekordowe światowe zbiory i wzrost zapasów rok do roku ale był nieco gorszy od styczniowej prognozy.

Od kilku już tygodni trwa konsolidacja (trend boczny) na rynku eurodolara, zmniejsza to presję spadkową wywieraną na amerykańskie kontrakty. Także rynek ropy, po silnych wzrostach na początku lutego, ustabilizował się w przedziale 55-59 usd za baryłkę ropy Brent.


Egipt prowadzi rozmowy z Rosją w sprawie zwolnienia kupowanej przez ten kraj pszenicy z cła eksportowego.

Ewentualne zawarcie porozumienia pokojowego w Mińsku i respektowanie go przez strony konfliktu na Ukrainie powinno przełożyć się na stabilizację sytuacji w Basenie Morza Czarnego i mniejszą zmienność na zbożowym rynku futures.
 

Ceny zbóż

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: