| Autor: mikolaj

Notowania zbóż. Na CBoT pszenica runęła w dół o ponad 4% (26.05.2015)

Kolejny już dzień drożejącego dolara wzmocnił presję spadkową na cały rynek surowcowy. Zdaniem większości analityków trend osłabiania się euro do dolara powinien być kontynuowany, ponieważ rośnie zagrożenie bankructwa Grecji i opuszczenia przez nią strefy euro, z drugiej strony oczekiwane jest podniesienie stóp procentowych w USA w tym roku.

Notowania zbóż. Na CBoT pszenica runęła w dół o ponad 4% (26.05.2015)

Notowania zbóż

Mocno taniała wczoraj ropa, zboża, cukier i większość towarów wycenianych w USD. Tradycyjnie już dużą zmiennością wyróżniła się pszenica notowana w Chicago – ulubiony kontrakt spekulantów. Najbliższa seria na amerykańską pszenicę potaniała we wtorek o ponad 4%, pokonując na wykresie kolejne wparcia techniczne. W podobnym zakresie traciły na wartości także pozostałe klasy amerykańskiej pszenicy, notowane w Kansas i Minneapolis.

Jak zauważa Andrzej Bąk z e-WGT, taniejąca amerykańska pszenica ciągnęła w dół kukurydzę w Chicago i w mniejszym stopniu (łagodzonym przez tańsze euro) kontrakty unijne na zboża.

Obok silnego dolara, który spowalnia eksport pszenicy (także innych towarów) z USA, na rynek napłynęły nowe prognozy pogody zapowiadające deszcze we wschodniej Ukrainie i w centralnej Rosj oraz comiesięczna prognoza Komisji Europejskiej. Wydany wczoraj Biuletyn MARS (organ Komisji Europejskiej) pokazał wyższe niż miesiąc wcześniej prognozy plonów pszenicy w UE. Wprawdzie według MARS plonowanie wszystkich zbóż (z wyjątkiem jarego jęczmienia) w UE powinno być gorsze od ubiegłego roku (-4,8%) ale nadal wyższe od średniej pięcioletniej (+2,7%).

USDA, już po sesji amerykańskiej, opublikował raport z postępu i stanu amerykańskich upraw. Według USDA nieco poprawiła się kondycja pszenicy jarej i praktycznie nie zmienił się stan upraw ozimych.

Zaawansowanie zasiewów kukurydzy osiągnęło do niedzieli poziom 92%, w porównaniu do 88% średnio, wzeszło 74% areału (62%-średnia z 5-lat). Pierwsza ocena kondycji jest bardzo optymistyczna, 74% upraw kukurydzy jest zaliczone do kategorii dobry i bardzo dobry.

Deszczowa pogoda spowolniła zasiewy soi w USA (także kukurydzy), mimo to raport USDA pokazał wzrost zasianego soją areału do poziomu 61% (nieco powyżej oczekiwań rynkowych), średnia dla tego okresu to 55%.


Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!