Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Notowania zbóż. Na CBoT pszenica runęła w dół o ponad 4% (26.05.2015)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Kolejny już dzień drożejącego dolara wzmocnił presję spadkową na cały rynek surowcowy....

Kolejny już dzień drożejącego dolara wzmocnił presję spadkową na cały rynek surowcowy. Zdaniem większości analityków trend osłabiania się euro do dolara powinien być kontynuowany, ponieważ rośnie zagrożenie bankructwa Grecji i opuszczenia przez nią strefy euro, z drugiej strony oczekiwane jest podniesienie stóp procentowych w USA w tym roku.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Notowania zbóż

Mocno taniała wczoraj ropa, zboża, cukier i większość towarów wycenianych w USD. Tradycyjnie już dużą zmiennością wyróżniła się pszenica notowana w Chicago – ulubiony kontrakt spekulantów. Najbliższa seria na amerykańską pszenicę potaniała we wtorek o ponad 4%, pokonując na wykresie kolejne wparcia techniczne. W podobnym zakresie traciły na wartości także pozostałe klasy amerykańskiej pszenicy, notowane w Kansas i Minneapolis.

Jak zauważa Andrzej Bąk z e-WGT, taniejąca amerykańska pszenica ciągnęła w dół kukurydzę w Chicago i w mniejszym stopniu (łagodzonym przez tańsze euro) kontrakty unijne na zboża.

Obok silnego dolara, który spowalnia eksport pszenicy (także innych towarów) z USA, na rynek napłynęły nowe prognozy pogody zapowiadające deszcze we wschodniej Ukrainie i w centralnej Rosj oraz comiesięczna prognoza Komisji Europejskiej. Wydany wczoraj Biuletyn MARS (organ Komisji Europejskiej) pokazał wyższe niż miesiąc wcześniej prognozy plonów pszenicy w UE. Wprawdzie według MARS plonowanie wszystkich zbóż (z wyjątkiem jarego jęczmienia) w UE powinno być gorsze od ubiegłego roku (-4,8%) ale nadal wyższe od średniej pięcioletniej (+2,7%).

USDA, już po sesji amerykańskiej, opublikował raport z postępu i stanu amerykańskich upraw. Według USDA nieco poprawiła się kondycja pszenicy jarej i praktycznie nie zmienił się stan upraw ozimych.

Zaawansowanie zasiewów kukurydzy osiągnęło do niedzieli poziom 92%, w porównaniu do 88% średnio, wzeszło 74% areału (62%-średnia z 5-lat). Pierwsza ocena kondycji jest bardzo optymistyczna, 74% upraw kukurydzy jest zaliczone do kategorii dobry i bardzo dobry.

Deszczowa pogoda spowolniła zasiewy soi w USA (także kukurydzy), mimo to raport USDA pokazał wzrost zasianego soją areału do poziomu 61% (nieco powyżej oczekiwań rynkowych), średnia dla tego okresu to 55%.


Czytaj dalej na następnej stronie...


1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl