Spadek ocen kondycji amerykańskich zbóż i soi daje szansę na wzrosty

W USA, na wielu obszarach upraw pojawiły się długo oczekiwane deszcze (są też w prognozie na kolejne dni) i niższe temperatury.

Spadek ocen kondycji amerykańskich zbóż i soi daje szansę na wzrosty
Rodzi to nadzieję na odbudowę kondycji kukurydzy i soi w kluczowym dla plonowania miesiącu jakim jest lipiec. Poprawa pogody sprzyja sprzedaży kontraktów przez kapitał spekulacyjny (realizacja zysków z długich pozycji), ale też zachęca do sprzedaży zabezpieczającej ze strony farmerów. Stąd też od piątku obserwowaliśmy zdecydowane przeceny na rynku zbóż i soi w Chicago.
 
Zapewne spadki byłyby jeszcze większe gdyby nie bijący rekordy słabości dolar. Dodatkowa presja na notowania pszenicy wywoływana jest przez trwające na półkuli północnej zbiory. Jak wskazuje Andrzej Bąk, w USA zebrano już 82% areału pszenicy ozimej i zaczęły się żniwa odmian jarych. Tygodniowe amerykańskie dane o załadunkach eksportowych były zgodne z oczekiwaniami w przypadku kukurydzy i pszenicy, ale powyżej oczekiwań rynkowych w przypadku soi. USDA pokazał sprzedaż eksportową (wywóz) 451,7 tys. ton pszenicy w tygodniu kończącym się 20-lipca (-23% m/m i r/r). Załadunki kukurydzy wyniosły 935,3 tys. ton (-17% m/m i -29% r/r). Eksport soi wzrósł dwukrotnie, w porównaniu z poprzednim tygodniem, do wyniósł 597,0 tys. ton (-17% r/r).

Notowania unijnych kontraktów podążają zgodnie z trendem wyznaczonym przez giełdę w Chicago, jednak dzienna zmienność jest zdecydowanie mniejsza, przy mniejszym udziale transakcji spekulacyjnych. Drożejące euro i postępujące zbiory stanowią dodatkowe czynniki prospadkowe. Lokalnie problemy sprawia deszczowa pogoda, która jest jednak korzystna dla zbóż jarych.

W swoim najnowszym raporcie MARS (unijna jednostka monitorująca uprawy) obniżył prognozę plonowania kukurydzy do 6,83 t/ha (-0,31 t/ha w porównaniu z prognozą czerwcową).

Rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa szacuje, że zebrano do piątku 21,9 mln t pszenicy i łącznie 26,7 mln t zbóż. Rok temu o tej porze było to 32,7 mln t.

 
Egipski GASC poszukuje pszenicy na dostawę od 1 do 10 września, przetarg będzie rozstrzygnięty dzisiaj.
 
W poniedziałek USDA zgłosił prywatną sprzedaż eksportową 135 000 ton kukurydzy do nieznanych miejsc docelowych w roku gospodarczym 17/18.
 
W poniedziałek, już po zamknięciu sesji w Chicago, USDA opublikował raport Crop Progress, który pokazał dalszy spadek kondycji amerykańskich upraw. Bardzo zły stan pszenicy jarej pogorszył się tylko minimalnie, o 1% (do 33%) spadł udział plantacji dobrych i doskonałych. Jednak dużo mocniej w ostatnim tygodniu ucierpiała soja. Tutaj spadek wyniósł 4% (do 57%) w dwóch najlepszych kategoriach. 62% areału kukurydzy, 2% mniej niż przed tygodniem, oceniono na dobre lub doskonałe.
 
We wtorek, podczas nocnej sesji w Chicago, soja reaguje 1% wzrostem na spadek ratingu upraw. Kukurydza i pszenica notowane są na tylko symbolicznych minusach, ale unijne kontrakty lekko drożeją na otwarciu sesji w Paryżu.


Tagi:
źródło: