Notowania zbóż i oleistych. Unijny rzepak wspiął się na 4-miesięczny szczyt (11. 07. 2017)

Amerykańskie kontrakty mocno rosły w poniedziałek przed publikacją raportu o stanie upraw i przed miesięczną prognozą USDA. Unijna pszenica zamknęła dzień najwyżej od 19 miesięcy, a rzepak wspiął się na 4-miesięczny szczyt

Notowania zbóż i oleistych. Unijny rzepak wspiął się na 4-miesięczny szczyt (11. 07. 2017)

Notowania zbóż i oleistych


Kontrakt na pszenicę twardą jarą zyskał w Minneapolis blisko 4%, pszenica miękka ozima podrożała w Chicago o 2,8%, a unijny kontrakt na to zboże podrożał o 1,3%. Jak podał Andrzej Bąk, po krótkiej korekcie spadkowej notowania pszenicy zaczęły ponownie rosnąć, zmierzając w stronę długoterminowych szczytów zaliczonych w połowie ubiegłego tygodnia. Susza panująca na głównych obszarach upraw jarej pszenicy nadal niszczy plantacje. Wczorajszy raport Crop Progress pokazał kolejny spadek ratingu dla tego zboża. Tym razem o 2% (do tylko 35%) spadł udział ocen dobry/doskonały, rok temu było to 70%.

Pogorszyła się w ostatnim tygodniu także kondycja amerykańskiej kukurydzy i soi. Odpowiednio o 3% (do 65%) dla kukurydzy i 2% (do 64%) w przypadku soi spadł udział plantacji dobrych/doskonałych. Rok temu było to 76%-kukurydza i 71%-soja.
Tygodniowe dane USDA na temat wysyłek eksportowych były wyjątkowo dobre dla soi i mieściły się w zakresie oczekiwań w przypadku pszenicy i kukurydzy.
Fundusze hedgingowe nadal zamykają krótkie pozycje w kukurydzy i soi. W poniedziałek inwestorzy ci kupili netto 6 tys. kontraktów na kukurydzę i 9,5 tys. na soję.

 

Unijne kontrakty
 

Kontrakty na zboża i rzepak rosły w Paryżu na otwarciu tygodnia, korzystając ze wzrostowej tendencji amerykańskich odpowiedników.  Najbliższa seria pszenicy zamknęła dzień zyskiem o 2,25 euro, do 181,25 eur/t – najwyżej od listopada 2015 roku. Kukurydza podrożała 1 euro, do 172,75 eur/t.
 

Czteromiesięczne maksima notowań rzepaku

Sierpniowa seria na rzepak podrożała w poniedziałek o 8,25 euro do 377,5 eur/t. Rzepakowi pomaga, obok wzrostów notowań soi i canoli, trend zwyżkowy oleju palmowego i sojowego oraz pokonanie ważnego oporu technicznego jakim jest szczyt z 8-maja tego roku.
 


Tagi:
źródło: