| Autor: redakcja1

Ceny towarów i usług rosły w listopadzie (m/m) drugi miesiąc z rzedu

Według raportu GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w listopadzie o 0,7% (w tym towarów o 1,0% przy spadku cen usług o 0,1%). Największy wpływ na wzrost miesięczny (ponad połowa) ma transport (+0,43% m/m), a w nim dużo wyższe niż w październiku ceny paliw.

Ceny towarów i usług rosły w listopadzie (m/m) drugi miesiąc z rzedu
W skali roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w listopadzie o 6,6% w stosunku rocznym (6,6% w październiku). W tym wzrost cen towarów sięgnął 5,9%, a usług 8,6% w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku.

Szybki odczyt, opublikowany na koniec listopada, wskazywał na inflację roczną na poziomie 6,5 proc. Pełne dane są więc nieco gorsze od wstępnego odczytu, ale też od prognoz większości analityków.

Wskaźnik rocznej inflacji zatrzymał się na wysokim poziomie
 
Mimo wysokiej przed rokiem bazy (17,5% wyniosła inflacja w listopadzie 2022) spadek wskaźnika rocznej inflacji zatrzymał się na wysokim poziomie. Dla porównania inflacja w strefie euro i w USA jest o ponad połowę niższa.
 
Proste wyliczenie pokazuje, że w skali dwóch lat ceny towarów i usług wzrosły w Polsce aż o 24,1%! Na poziom listopadowej inflacji negatywnie wpłynęły dużo droższe (+8,8%) niż w październiku paliwa sztucznie zaniżone wcześniej przez państwowy PKN Orlen.
 
Ceny wzrosły w stosunku do października, głównie za sprawą droższych paliw
 
Niestety w stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,7% (drugi miesiąc z rzędu) po pięciu miesiącach (od maja do września) stabilizacji lub spadków).
Do kwietnia, przez 15 kolejnych miesięcy ceny systematycznie rosły.

W skali miesiąca żywność podrożała o 0,9%, a koszty użytkowania mieszkania (w tym nośniki energii) wzrosły o 0,1%. W tym czasie paliwa do prywatnych środków transportu wzrosły aż o 8,8% (w październiku potaniały o 4,2%) w stosunku do października.
 

 


Tagi:
źródło: